Замороження коштів «БНК-Україна» на рахунках Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) грає на руку білоруським боржникам, розповів Mind адвокат Андрій Потьомкін.
До повномасштабного російського вторгнення ТОВ «БНК-Україна», яке належить республіці білорусь в особі держпідприємств ЗАТ «Білоруська нафтова компанія» та РУП «ВО «Бєлоруснафта», було найбільшим постачальником білоруських нафтопродуктів в Україну.
Згідно з чинним законодавством, АРМА наповнює державний бюджет України арештованими грошовими коштами, які передано йому для збереження, шляхом купівлі військових облігацій. Станом на середину 2024 року загальний обсяг таких цінних паперів у портфелі агентства досяг 5,5 млрд грн.
Проте з невідомих причин саме білоруські гроші спіткала інша доля, вони стали загадковим відхиленням від загального правила.
АРМА не вклало 455 тис. євро у військові облігації, а отже, вони не перетворилися на доходи державного бюджету. Замість цього агентство третій рік поспіль зберігає гроші ТОВ «БНК-Україна» на двох своїх депозитних рахунках, відкритих в АТ «Ощадбанк», нараховуючи на них великі відсотки.
Та не грішми одними вимірюється доброзичливість агентства до білоруського бізнесу. Так, ухвалою Подільського райсуду м.Києва від 01.06.2022 р. у справі №758/3752/22 в управління АРМА було передано корпоративні права ТОВ «БНК-Україна», вартість яких оцінюється у 20 млн грн, каже Андрій Потьомкін.
На початку лютого 2023 року господарський суд Львівської області у справі про банкрутство №914/2450/22 визнав вимоги українських кредиторів до ТОВ «БНК-Україна» на 1,25 млрд грн. У травні того ж року суд визнав білоруське товариство банкрутом, відкрив стосовно нього ліквідаційну процедуру й призначив ліквідатора (арбітражного керуючого).
Далі ліквідатор із господарським судом в інтересах найбільших нафтохімічних компаній України, зокрема ОККО, SOCAR, Amik, почали шукати активи ТОВ «БНК-Україна» з метою погашення його мільярдного боргу перед українськими кредиторами.
Згідно з ч. 3 ст. 20 Спеціального закону агентство з моменту скасування арешту було зобов’язане перерахувати ліквідатору ТОВ «БНК-Україна» відповідні грошові кошти й нараховані за ними проценти протягом трьох робочих днів із дня надання ним інформації про реквізити рахунка.
Проте АРМА відмовилося віддавати ліквідатору 455 тис. євро, тим самим перешкоджаючи арбітражному керуючому й господарському суду своєю чергою передати ці гроші українським кредиторам, таким як ОККО, SOCAR, Amik.
У зв’язку з невиконанням АРМА вимог ч. 3 ст. 20 Спеціального закону ліквідатор ТОВ «БНК-Україна» подав два позови до Господарського суду Львівської області проти агентства про стягнення 455 тис. євро.
Нещодавно Верховний Суд (ВС) ухвалами від 18.07.2024 р. у справі №914/2450/22(914/3313/23) та від 06.08.2024 р. у справі №914/2450/22(914/3313/23) зупинив стягнення з АРМА 455 тис. євро на користь ТОВ «БНК-Україна», яке перебуває на стадії ліквідації у процедурі банкрутства.
«Якби АРМА придбало за ці гроші військові облігації, то Міністерство оборони могло б купити 161 високотехнологічний квадрокоптер DJI Mavic ЗЕ за 126,3 тис. грн кожен. Також за ці 455 тис. євро Міністерство охорони здоров’я могло б купити дві броньовані машини «Швидкої допомоги» за 9,5 млн грн кожна, призначені для евакуації медиками поранених із лінії фронту до найближчого медзакладу», — зазначає Андрій Потьомкін.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти