Прем'єр-міністр Роберт Фіцо заявив 12 липня, що Словаччина прагне досягти угоди з Європейською комісією й партнерами з ЄС до 15 липня щодо гарантій, що вона не постраждає від припинення постачань російського газу, та щодо нового пакета санкцій проти росії. Про це повідомляє Reuters.
Словаччина блокує 18-й пакет санкцій ЄС через свою незгоду з окремою пропозицією Комісії припинити весь імпорт російського газу з 2028 року, що, на думку Словаччини, може спричинити дефіцит, зростання цін і транзитних зборів, а також призвести до позовів про відшкодування збитків від російського постачальника «газпрому».
«Нам потрібно щось виграти в цій боротьбі, хоча це не буде стовідсотковий результат, — сказав Фіцо. — Ми хочемо політичних зобов'язань, гарантій від партнерів і комісії, що ця проблема не залишиться лише на плечах Словаччини».
Фіцо сказав, що на цей час незрозуміло, чи буде досягнуто угоди, оскільки деякі питання все ще залишаються невирішеними.
Він також зазначив, що однією з тем обговорення було обмеження транзитних зборів, які Словаччина повинна буде платити за альтернативні маршрути для неросійського газу.
Словаччина отримує більшу частину свого газу від «газпрому» за довгостроковою угодою, чинною до 2034 року, на суму близько 3,5 млрд кубічних метрів газу на рік.
Відколи Україна припинила транзит російського газу своїми трубопроводами наприкінці 2024 року, Словаччина отримує частину газу через трубопровід «Турецький потік» та Угорщину.
Пропозиція ЄК з припинення імпорту російських енергоносіїв з 2028 року вимагає підтримки більшості держав ЄС, але не одностайності.
Однак санкції проти росії потребують одностайності, тому Словаччина об'єднала ці два питання й відмовилася підтримувати пакет санкцій, доки не будуть задоволені її занепокоєння щодо енергетики.
10 червня Європейська комісія запропонувала новий раунд санкцій через повномасштабне вторгнення росії в Україну понад три роки тому, спрямований проти енергетичних доходів москви, банків і військової промисловості. Пакет санкцій, який сам по собі не є проблемою для Словаччини, сказав Фіцо, може бути схвалений міністрами закордонних справ ЄС 15 липня, якщо Словаччина зніме свої заперечення.
Фіцо заявив, що обговорив занепокоєння Словаччини з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском у п'ятницю й канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцем у суботу, але не надав подробиць.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти