У початок

Плюс 1 000 грн/т і більше: гуртові ціни на LPG зростають

Скраплений газ у гурті продовжує дорожчати на тлі зростання акцизних ставок і збільшення цін у західних постачальників. Так, з 1 по 8 січня середня вартість ресурсу зросла на 1 210 грн/т, до 57 480 грн/т за умови доставлення FCA.

Середньозважена ціна на газ внутрішнього виробництва 8 січня додала 1 087 грн/т, до 55 185 грн/т, порівняно з аукціоном наприкінці грудня. Про це свідчать дані моніторингу Консалтингової групи «А-95» і Української енергетичної біржі.

Аукціон минув досить жваво і протягом кількох годин виробникам вдалося продати весь обсяг, який складав близько 5,83 тис. т, що на 22% менше, ніж на минулих торгах. Ціна лотів «Укрнафти» варіювалися у межах 53 930-57 140 грн/т, «Укргазвидобування» — 54 353-56 150 грн/т. Одними з найдешевших були залізничні партії газу: 54 000-55 000 грн/т.

На аукціоні приватних виробників 7 січня ресурс реалізували за 54 400-55 200 грн/т.

Учасники торгів на УЕБ мали різні сподівання на рівень цін на газ на аукціоні. Були хвилювання, що введення МЗНН може призвести до збільшення попиту на аукціонний газ від великих паливних компаній, що відобразилося б на вартості лотів.

«Допоки не закінчиться акредитація операторів ринку у системі репортингу і не відбудеться в тестовому режимі формування мінімальних запасів при імпорті нафтопродуктів, впливу МЗНН не матиме», – поділився думкою один зі співрозмовників.

У одного з виробників була спроба підняти стартову ціну до 56 000 грн/т., але учасники не підтримали.

«Попит сформував пропозицію. Тому знову вартість аукціонного газу була відчутно нижчою за імпорт для центральних і східних областей», – зазначив один із трейдерів з центру.

Так, для Києва ціна на газ із Польщі й Литви становить 59 080-61 665 грн/т відповідно, а вартість внутрішнього ресурсу – 55 940-57 140 грн/т.

Вигідним був аукціонний газ із західних базисів і для заходу країни, хоч ціни на нього були вищими, ніж на інші лоти (56 460-57 140 грн/т). «З урахуванням пропозицій, наприклад, для Ковелю 57 300 грн/т і вище, вартість на аукціоні була привабливою», – зазначили в одній із паливних компаній.

Конкуренцію аукціону в центральних регіонах складає газ із південних терміналів. Наразі пропозицій ресурсу там не дуже багато через те, що трейдери не поспішали контрактувати обсяги на кінець грудня-початок січня. Але вже наступного тижня надійде як мінімум 7,8 тис. т продукту.

Наразі ціни на газ на дунайських терміналах становлять 53 900 грн/т на більш важкий газ і 55 500-56 300 грн/т – на пропан і легку суміш. Зі слів представника однієї з компаній з південно-східної частини країни, для своїх постачань вони обирають південь, тому на аукціоні нічого не купували.

Обсяги імпорту газу у перший тиждень січня очікувано виявилися мінімальними. З 30 грудня по 5 січня було відвантажено всього 2,5 тис. т ресурсу. Але це не позначилося на ринку через достатні запаси, які було сформовано у грудні, коли компанії відвантажили 71,6 тис. т LPG, готуючись до зростання податків.

«Це небагато у річній динаміці, але більше ніж достатньо в міжсезоння, коли проливи суттєво падають. Через профіцит ціни на аукціоні низькі, що обнуляє маржу трейдерів від продажів грудневого газу. Щоб отримати баланс у березні в січні-лютому, потрібно везти обережно. Але ж потрібно виконувати зобов’язання, тому компанії можуть зменшити закупівлю у виробників, тим самим знизивши ціни на аукціоні. А це призведе до мінусів на імпорті. І так по ланцюжку», – зазначив Владислав Скирський з «Мартін Трейду». 

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти