СПГ-проєкт «сахалін-2», який реалізує «газпром» і має як клієнтів японські компанії, незабаром може почати їх втрачати. За рік починають спливати довгострокові контракти на постачання їм газу. Перехід Японії на відновлювану енергію, доступність СПГ з інших джерел і загальне прагнення західних країн та їхніх союзників відмовитися від російської сировини підривають попит на сахалінський СПГ.
«сахалін-2» не перебуває під санкціями США, але підтримка нинішнього рівня постачання може виявитися проблематичною через угоду між країнами «Великої сімки» щодо зниження залежності від російських енергоносіїв, сказав Reuters представник міністерства промисловості Японії. Остаточне рішення, з його слів, залишається за покупцями, до яких входять кілька комунальних підприємств.
При цьому потреба Японії в СПГ, за прогнозами, знижуватиметься, зокрема через розвиток «зеленої» енергетики. Уряд планує до 2030 року зменшити частку газу у виробництві електроенергії до 20% з 33% 2023 року й збільшити частку відновлюваних джерел з 26 до 38%. «У нашому регіоні виробляється багато відновлюваної енергії, тому питання про те, продовжувати контракт чи ні, залежатиме від обсягу її майбутніх потужностей», — сказав Reuters один з японських покупців газу з «сахаліну-2».
Країна все активніше сама торгує СПГ: у попередньому фінансовому році, який завершився в березні 2024 року, вона провела операції на 38,3 млн т, що в шість разів перевищує обсяг закупівель у росії. Тому в Японії з'являється більше можливостей щодо переспрямування вантажів на внутрішній ринок, зазначає Крістофер Доулман, фахівець із СПГ з Інституту економіки енергетики та фінансового аналізу: «Покупці можуть дозволити контрактам із «сахаліном-2» закінчитися, не завдавши шкоди енергетичній безпеці Японії».
Контракти закінчуватимуться в період з 2026 по 2033 рік, перший закінчиться в електрогенеруючої компанії JERA, яка щорічно отримує 0,5 млн тонн СПГ. Президент JERA Хісахіде Окуда зазначав у листопаді, що компанія ще не ухвалила рішення про продовження контракту. Зі слів джерела Reuters у компанії, близькість «сахаліну-2» до Японії є важливим чинником: «Якщо ми зможемо купувати, не порушуючи жодних санкцій, ми продовжимо це робити задля забезпечення енергетичної безпеки».
Водночас зберігаються питання щодо можливості забезпечити необхідне виробництво СПГ. Основне газове родовище «сахаліну-2», Лунське, виснажується, період постійного видобутку газу на ньому був розрахований до 2028 року. «газпрому» довелося складати додатковий варіант розроблення, за яким період стабільного видобутку було продовжено до 2033 року, повідомляли росЗМІ у червні із посиланням на публікацію у галузевому журналі «газова промисловість». Розроблення розташованого неподалік родовища Південно-Киринське сильно затримується: видобуток повинен був розпочатися 2021 року, але бурову платформу для першої свердловини «газпром» отримав лише у липні цього року.
2023 року «сахалін-2», в якому японські компанії Mitsui і Mitsubishi сукупно володіють 22,5% акцій, виробив понад 10 млн т СПГ. Японія за довгостроковими контрактами купує 5 млн тонн. Усього вона закуповує у росії 6 млн тонн на рік, або 9% необхідного їй СПГ.
Після початку розв'язаної владіміром путіним війни в Україні японські компанії стали збільшувати закупівлі в країнах-союзниках, таких як США й Австралія, а також у Малайзії й Омані. Нові СПГ-проєкти на Алясці й в західній Канаді активно домовляються з Японією та Південною Кореєю про майбутній експорт за довгостроковими контрактами: постачання з цих місць триває лише на кілька днів довше, але їхній геополітичний ризик — нижчий.
СПГ з Аляски «дуже допоможе протистояти агресивній компартії Китаю й позбавити наших союзників у Японії й Кореї від російського газу», заявив Reuters сенатор від штату Ден Салліван. Проєкт LNG Canada, очолюваний Shell, розпочне експорт, зокрема в Японію, наступного року, ще два проєкти мають розпочати роботу у 2027 й 2028 роках.
Канадські газові компанії ведуть перемовини з японськими про постачання СПГ, виробництво якого почнеться невдовзі після закінчення терміну частини контрактів із «сахаліном-2», повідомило джерело в галузі.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти