За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), доходи росії від експорту нафти у квітні впали до найнижчого рівня за майже два роки, оскільки світові ціни на сиру нафту знизилися на тлі слабкого попиту.
Минулого місяця країна заробила $13,2 млрд на експорті сирої нафти й нафтопродуктів, що є найнижчим показником з червня 2023 року, йдеться у щомісячному звіті про ринок, опублікованому 15 травня у паризькому агентстві. Падіння відбулося на тлі подальшого зниження середньозваженої ціни на російську сиру нафту у квітні, котра сягнула $55,6 за барель, що значно нижче від граничної ціни, встановленої міжнародною групою з семи країн, підрахувало МЕА. Варто зазначити, що розрахунки МЕА збігаються з даними міністерства фінансів росії.
«Ціни на російську нафту відповідали міжнародним тенденціям, – йдеться у звіті агентства. – Очікується, що підвищена невизначеність у торгівлі негативно вплине на світову економіку і, як наслідок, на попит на нафту».
Ціна на еталон Brent з початку року знизилася більш ніж на 14% через зростання занепокоєння глобальними наслідками митної політики США й зниження попиту в Китаї. Збільшення потоків нафти з Ірану, який зараз веде перемовини з США, може посилити потенційний надлишок нафти пізніше цього року після того, як Організація країн-експортерів нафти та її союзники минулого місяця почали повертати частину барелів, затриманих з 2022 року.
Бюджет росії особливо вразливий до зниження цін на нафту, оскільки нафтогазова промисловість забезпечує приблизно 30% її доходів. Дефіцит бюджету країни збільшився у квітні, що підкреслює фінансові проблеми кремля, якщо ціни на нафту залишатимуться низькими довше на тлі рекордних рівнів витрат на розв'язану рф повномасштабну війну в Україні.
Загальні обсяги експорту російської нафти у квітні залишилися трохи вищими за рівні попередніх двох місяців на рівні 7,55 млн барелів на день (б/д), за оцінками МЕА. Потоки преміальної сирої нафти ESPO, за даними агентства, досягли рекордного рівня, перевищивши 1 млн б/д.
«Більші знижки привабили альтернативних покупців», навіть попри те, що китайські нафтопереробні заводи (НПЗ) скоротили свої закупівлі суміші, виробленої на Далекому Сході росії, заявило МЕА.
Агентство оцінило, що загальний видобуток сирої нафти в росії у квітні зріс до 9,3 млн б/д, чому сприяло збільшення експорту й відновлення обсягів перероблення російської нафти.
«Квітневе припинення вогню дозволило відкласти атаки українських безпілотників й обмежене відновлення роботи російських НПЗ», – заявило МЕА.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти