Доходи державного бюджету України на 2023 рік від надходжень акцизного податку на пальне складуть 34,5 млрд грн. Про це свідчить проєкт бюджету, схвалений Кабінетом міністрів України вчора, 13 вересня.
Згідно з документом, зарахування акцизного податку з виробленого в Україні пального заплановано на рівні 971,2 млн грн, а з його імпорту – 33,5 млрд грн. Окреслені цифри дають зрозуміти, що в бюджет закладалися нові ставки акцизів, які на бензин і дизельне пальне складуть €100/1000 літрів, на автогаз – €52/1000 літрів.
Саме скраплений газ, який ще в невеликих обсягах виробляють державні й приватні компанії, згідно з розрахунками Консалтингової групи «А-95», принесе прогнозовані урядом 970 млн грн.
Відповідно, Кабмін не розраховує на акцизи з внутрішнього виробництва нафтопродуктів – бензину і дизпального. Між тим крім зупинених унаслідок військової агресії Кременчуцького НПЗ й Шебелинського ГПЗ в Україні працює кілька міні-НПЗ, які, за даними enkorr, повністю завантажено сировиною українського видобутку.
За оцінками «А-95», зараз міні-НПЗ переробляють щомісяця мінімум 35 тис. т газового конденсату й нафти, з яких отримують біля 20 тис. т бензинів і 10 тис. т дизпального. За новими ставками акциз із такого обсягу становить 1,7 млрд грн.
«Міні-НПЗ не тільки спустошують державний бюджет за рахунок власної несплати податків, але й послаблюють легальний сегмент ринку. Ця проблема давня, зараз вага фальсифікату стане ще вище через зниження споживання, але уряд цього знову не помічає», – заявив директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.
2021 року обсяги переробки сировини на міні-НПЗ оцінювалися в 500 тис. т. Частиною цього виробництва був імпорт октанопідвищуючих безакцизних розчинників, який торік досяг 132 тис. т (зростання на 86% порівняно з 2020 роком).
Найбільшим імпортером стала компанія «Катма Груп» — спецімпортер нафтопродуктів для мережі «БРСМ-Нафта». Втрати акцизу на такому імпорті склали 1,1 млрд грн, загалом від діяльності міні-НПЗ – понад 5 млрд грн акцизу на рік. Уряд неодноразово намагався придушити виробництво фальсифікату на міні-НПЗ й нафтобазах, але відчутних успіхів досягнуто не було.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти