2024 року обсяг експорту трубопровідного газу «газпрому» в Європу всіма маршрутами зріс до 32 млрд куб. м. Порівняно з минулим роком показник збільшився на 13%, тоді Європа отримала 28,3 млрд куб. м російського трубопровідного газу — мінімум з 1970-х років, пише Reuters.
Після підриву магістралі «північний потік-1» у Балтійському морі восени 2022 року постачання «газпрому» до країн ЄС здійснюється лише через Україну й Туреччину. Прокачування трубопроводом «ямал–Європа» було припинено внаслідок санкцій росії у відповідь стосовно його польського власника, а «північний потік-2» так і не запустили через визнання кремлем самопроголошених Донецької й Луганської народних республік.
В Україну російський газ надходить радянським трубопроводом «уренгой–помари–ужгород» через суджу — місто в курській області, яке зараз перебуває під контролем ЗСУ, а вже з цієї країни паливо прямує у Словаччину. Там газопровід поділяється на відгалуження, що йдуть до Чехії й Австрії. Загальний обсяг експорту цим маршрутом залишається стабільним — 15 млрд куб. м на рік, хоча у листопаді «газпром» припинив постачання австрійської компанії OMV у зв'язку з контрактними суперечками. 2024 року москва може заробити на продажах через Україну близько $5 млрд, виходячи з прогнозованої урядом росії середньої ціни на газ у $339 за 1 000 куб. м. При цьому 15 млрд куб. м — це всього 8% від пікового обсягу, який постачав «газпром» у Європу різними маршрутами у 2018-19 роках.
«Турецький потік» йде до Туреччини дном Чорного моря. Перша із двох ниток газопроводу призначена для турецьких споживачів, друга — для постачання країн на півдні Європи: Угорщини, Сербії, Греції й Болгарії. Останню «газпром» відключив від постачання у квітні 2022 року через відмову платити за газ у рублях. Потужність «Турецького потоку» становить 31,5 млрд. куб. м на рік (по 15,75 млрд. куб. м кожна нитка).
На росію припадає близько двох третин імпорту газу до Угорщини. Словаччина отримує близько 3 млрд. кубометрів на рік, що також становить близько двох третин її потреб. Чехія минулого року майже повністю припинила імпорт газу зі сходу, але 2024 року відновила постачання з росії.
Після припинення транзиту через Україну експорт у Європу впаде практично вдвічі — до 16 млрд. куб. м, і москва втратить близько $5,3 млрд. щорічних доходів (до сплати експортного мита). росія витратила півстоліття на захоплення європейського газового ринку. На піку її частка становила 35%, проте після початку розв’язаної нею повномасштабної війни в Україні їй довелося поступитися місцем Норвегії, США й Катару, оскільки ЄС почав скорочувати залежність від російського палива. Спочатку ціни на газ в ЄС зросли до рекордних позначок, проте потім ситуація стабілізувалася, і зараз «блакитне» паливо коштує європейцям майже на 90% дешевше, ніж улітку 2022-го. Під час торгів на еталонному хабі TTF у Нідерландах вартість газу з постачанням у січні 2025 року дорівнювала 46 євро за 1 МВт·год.
Водночас втрата європейського ринку знищила доходи «газпрому». Торік монополія отримала рекордний з моменту свого створення 1990 року збиток у 629 млрд руб., видобуток виявився найнижчим за цей період — всього 404 млрд кубометрів. Акції «газпрому» торгуються на мінімумі з січня 2009 року.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти