У початок

Vitol і Gunvor допомагають підтримувати потік російських нафтопродуктів — FT

Vitol і Gunvor, два найбільших у світі незалежних енерготрейдери, понад рік залишаються значними покупцями продуктів переробки нафти з росії після того, як обидві компанії пообіцяли різко скоротити свій бізнес із москвою після повномасштабного вторгнення президента владіміра путіна в Україну.

Аналіз експортних документів, поданих російській митниці за перші чотири місяці 2023 року, показує, що обидві компанії входили в топ-10 покупців нафтопродуктів, таких як бензин і дизельне паливо.

Gunvor зі штаб-квартирою в Швейцарії був восьмим за величиною покупцем за вартістю, постачивши 1 млн тонн нафтопродуктів на суму близько $540 млн, згідно з даними, опрацьованими Financial Times. Відповідно до даних, Vitol, топменеджери якої переважно працюють у Лондоні й Женеві, був 10-м найбільшим покупцем, відвантаживши близько 600 тис. тонн на суму близько $400 млн.

Обидві компанії підтвердили, що є постійними покупцями російських нафтопродуктів, але заперечили точність даних.

Торгівлю російським нафтопродуктами не заборонено західними санкціями, й вона навіть заохочується Вашингтоном, щоб обмежити перебої з постачаннями. Однак проблема дотримання граничних цін у поєднанні з репутаційним ризиком у Європі через продовження торгівлі з росією призвела до того, що багато європейських трейдерів, включаючи BP і Shell, повністю припинили роботу з російськими потоками. Так, Vitol і Gunvor припинили роботу з російською нафтою.

Митні декларації експортерів були одним із останніх інструментів для аналізу російських торгових потоків після того, як москва торік припинила публікувати свою зведену митну статистику. Вони висвітлюють деякі кроки, зроблені міжнародними торговими домами, щоб залишитися на прибутковому ринку нафтопродуктів. Загалом за перші чотири місяці цього року 50 компаній експортували з росії нафтопродуктів на загальну суму $16 млрд, свідчать дані.

Компанія Gunvor заявила, що її власні записи показали, що вона придбала трохи більше 700 тис. тонн за цей період вартістю близько $330 млн. Vitol заявив, що митні декларації не збігаються з його внутрішніми даними, але відмовився надати власні дані. Він повторив коментар виконавчого директора Рассела Харді в березні про те, що торгує «менше ніж 100 тис. барелів на день», що свідчить про максимум близько 1,5 млн тонн протягом чотирьох місяців.

За даними митниці, Gunvor і Vitol – ті дві західні компанії, які все ще входять у десяток найбільших покупців російської нафти.

Решта вісім найбільших покупців — це суміш трейдерів, контрольованих росією, і нещодавно створених компаній в Об’єднаних Арабських Еміратах, Гонконгу чи Сингапурі.

Очолює рейтинг Litasco, торгове відділення російського «лукойлу». Згідно з даними, торік компанія перенесла більшу частину своїх операцій із Женеви в Дубай і з січня по квітень продала російського нафтопродукту на суму понад $3 млрд. Другу за величиною компанію Bellatrix Energy Limited було зареєстровано в Гонконзі 2020 року. Ні Litasco, ні Bellatrix не відповіли на запити з проханням надати щодо цього коментарі.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти