У початок

Вдалий час: боротьба з росгазом не вплинула на вартість автогазу в Україні

Нові загороджувальні заходи, які були впроваджені Енергетичною митницею проти можливих потраплянь в Україну автогазу російського походження, не мали суттєвого впливу на цінову й ресурсну ситуацію на українському ринку. Про це свідчить ціновий моніторинг Консалтингової групи «А-95».

Так, середня вартість автогазу за умови постачання FCA в Україні з 13 по 19 березня зросла на 590 грн/т, до 44 380 грн/т.

Нагадаємо, 12 березня митниця почала вимагати документи, які підтверджують походження  складових скрапленого газу, що подається на розмитнення з сертифікатом EUR.1.

Зі слів трейдерів, головна причина відсутності реакції ринку – невелика частка газу сумнівного походження, яка суттєво скоротилася через поновлення блокади польсько-українського кордону. Так, змушене переспрямування автомобільних постачань із Сокулки, Вульки-Добринської, Наревки й інших базисів, що були помічені у роботі з російським LPG, суттєво вдарило по привабливості їхніх пропозицій.

У результаті українські компанії переорієнтувалися на закупівлю газу в Румунії, а також залізничні постачання газу прозорого походження залізницею з Польщі. За даними Консалтингової групи «А-95», середньодобовий обсяг митного оформлення скрапленого газу 13-17 березня навіть зріс відносно аналогічного показника за 1-12 березня.

Крім того, кажуть в українських компаніях, дії митниці мають частковий результат. Наприклад, компанія Barter, найбільший постачальник газу з Польщі, пропонує клієнтам лише пропан, походження якого може довести документами про його транспортування. «Чув, що Barter працює над документами на бутан, на пропан уже є», – зазначили в одній із компаній.

Тим часом постачання компанії Bialchem Group, до правомірності оформлення документів якої у митників теж були питання, тримає високі обсяги відвантажень. Контрагенти Bialchem  зазначають, що компанія надала всі необхідні документи на ресурс, тому проблем із його розмитненням не виникло.

Польські трейдери підозрюють, що компанії, на які було спрямовано увагу української митниці, оформлюють походження великих партій, використовуючи декілька разів угоди про купівлю неросійського ресурсу. «Провайдери російського ресурсу зараз активно шукають на ринку 150-200 т неросійського газу. З цих 150-200 тонн виходить документів на 1 500-2 000 т неросійського ресурсу», - припускає менеджер великої польської компанії.

Інший крупний польський трейдер підтверджує активний пошук документів для оформлення експорту в Україну. «Зверталися до нас із проханням поміняти документи на велику партію «виробництва» однієї польської компанії на нормальні документи з доплатою», – каже керівник трейдингового підприємства.

Імпортери також звертають увагу на вибірковий контроль. Зокрема повідомляють про прискіпливий контроль партій від компанії Unimot, відомої постачанням в Україну лише газу європейських виробників. «Унімотівський газ хоч і прозорий, але дорогий, тому його завжди було небагато, і він оформлювався без проблем, а тепер от ретельні перевірки всіх документів», - каже український покупець.

* – газ із терміналів компаній Barter, Bialchem Group, BaltykGaz, Pakar Jacek

Водночас трейдери прогнозують можливе зростання роздрібних цін – за тиждень ціни у гурті додали  940 грн/т. Утім, зі слів учасників ринку, динаміку на 100% зумовлено зміною курсу валют. Згідно з даними порталу Мінфін, з 1 по 19 березня середній курс долара в банках зріс на 0,75 $/грн.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти