Президент Orlen Іренеуш Фафара назвав ситуацію з дочірньою компанією Orlen Trade Switzerland (OTS) «найбільшим економічним скандалом у Польщі після 1989 року». Про це він заявив в інтерв’ю Business Insider Polska.
Зі слів Фафари, в один день з компанії було виведено $400 млн, рішення про що було прийнято через WhatsApp.
Як він зазначив, ці кошти «зникли у фінансовому світі, зокрема у криптовалютах».
«Хочу особливо відзначити значну допомогу, яку ми отримали від польських служб, зокрема дипломатичних. Те, чого вдалося досягти, зокрема в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ), — результат тісної співпраці. Але ще раз підкреслю: повернути ці кошти буде надзвичайно складно», — додав він.
Йдеться про затримання колишнього генерального директора OTS в ОАЕ А. Самера.
Як повідомляв enkorr, у квітні минулого року правоохоронні органи Польщі розпочали розслідування діяльності компанії Orlen Trading Switzerland – швейцарської дочірньої компанії польського нафтового гіганта PKN Orlen.
Причиною розслідування стало те, що OTS перерахувала 1,6 млрд злотих (близько $400 млн) переважно за венесуельську нафту, яку компанія так і не отримала, шахрайській конторі. У звітах Orlen цю втрату завуалювали під «одноразове списання» з нафтової угоди, яку уклала швейцарська «дочка».
Обвинувачення у цій справі вже висунуто колишнім членам правління OTS — Самеру А. і Марцину О., а також колишньому виконавчому директору Філіпу В..
Слід зазначити, хоча нове керівництво Orlen управляє компанією вже рік, процес притягнення до відповідальності її попередників на чолі з Даніелем Обайтеком все ще триває. Нещодавно Orlen опублікував результати чергового раунду перевірок та інспекцій. Усього було проведено близько 120 розслідувань, у межах яких до прокуратури було направлено 16 повідомлень про можливість скоєння злочину.
Серед них, ймовірно, — продаж наприкінці 2022 року 30% Гданського НПЗ саудівській компанії Saudi Aramco майже на $1 млрд дешевше за ринкову вартість, а також купівля дистриб'ютора преси, компанії Ruch. Orlen вклав у цю компанію майже мільярд злотих і не має реальних шансів повернути ці гроші.
Також новий топменеджмент ухвалив стратегічне рішення про припинення нерентабельного нафтохімічного проєкту «Олефіни 3», розпочатого попередниками. Проєкт став неприбутковим через занижені інвестиції, недооцінені капітальні витрати й неправильну оцінку інфраструктури й витрат, що підняло його вартість у п'ять-шість разів, до 45-51 млрд злотих ($11-12 млрд). До кінця ІІІ кварталу 2024 року Orlen уже витратив 12,6 млрд злотих ($3,15 млрд) на проєкт.
Нагадаємо, чистий прибуток Orlen Group 2024 року становив 1,38 млрд злотих порівняно з 20,97 млрд роком раніше, а доходи групи впали до 295 млрд злотих з 371,9 млрд роком раніше.
«Попри те, що фінансові результати концерну були додатково обтяжені списаннями за попередні неправильні управлінські рішення, ми послідовно змінюємо Orlen та інвестуємо в його розвиток», — прокоментував результати Іренеуш Фафара.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти