У початок

Постачання в Україну скрапленого газу у вересні зросли

У вересні на український ринок було постачено 88,8 тис. тонн скрапленого газу, що на 5% більше, ніж у серпні. При цьому через західний кордон було ввезено майже 60% ресурсу, решта – через південний, свідчать дані Консалтингової групи «А-95».

За даними «А-95», у третьому кварталі 2023 року в Україну було відвантажено 257,5 тис. тонн автогазу, що на 14% більше, ніж за аналогічний період торік, але на 38% менше, ніж у третьому кварталі 2021 року. Рекордну кількість продукту за звітний період — 88,8 тис. тонн — було ввезено у вересні.

«Причиною стало зростання цін на імпортний газ і очікування зниження пропозицій через ріст попиту на внутрішніх ринках європейських країн», — зазначили в одній із паливних компаній.  

Динаміка обсягу імпорту газу в Україну за третій квартал 2023 року, тис. тонн

«Ніхто не сподівався на зниження котирувань нафти, яка тоді упритул підійшла до позначки $90 за барель, тому почали активніше скуповувати ресурс», — додали в іншій компанії.

Щотижнева динаміка змін обсягів постачань імпортного LPG і закупівель на аукціоні у вересні, тис. тонн

Як зазначають оператори, у вересні значні обсяги газу на українському ринку стримували ріст цін у дрібному гурті, коли, наприклад, у Польщі вони зростали майже щодня. Як повідомляв enkorr, у середині вересня, коли ціни на західному кордоні досягли $788-817/т, більшість імпортерів не здійснювала закупівлю в Польщі, а довантажувала ресурс, який було придбано раніше. Така ситуація збереглася до кінця місяця.

Для українських імпортерів залишалися пріоритетними постачання LPG з Польщі й Румунії. У вересні на них припадало 72% від всеукраїнського імпорту.

Структура постачань газу за країною-виробником

Минулого місяця постачання газу з Польщі скоротились на 15%, до 38,2 тис. тонн. Найбільшу частку ресурсу було відвантажено з терміналів компаній Barter, Venor Polska і Unimot. Значно зменшились постачання з терміналів компаній Bialchem Group і Glob Terminal. Як раніше повідомляв enkorr, через попит на польському ринку й зниження постачань через східні кордони у середині місяця компанії Barter і Bialchem Group змушені були припинити реалізацію газу в Україну.

Обсяги постачань LPG польськими компаніями у серпні-вересні 2023 року, тис. тонн

Постачання газу з Румунії у вересні, навпаки, зросли на 27%, до 25,6 тис. тонн. Основними постачальниками залишаються Bulmarket і VPC Trade. Зазначимо, що компанія OMV Petrom відновила постачання газу в Україну після тривалого затишшя. «Завод довгий час стояв на ремонті, а потім відвантажував ресурс на внутрішній ринок. Зараз з’явилися залишки»,  прокоментував один з імпортерів. Через ріст котирувань Sonatrach на вересень ціни на південному кордоні теж росли, але не так стрімко, як на західному.

Сумарний обсяг постачань із країн Балтії майже не змінився. Протягом місяця, як і на інших напрямках, вартість ресурсу на балтійських терміналах зростала. Наприкінці місяця пропозиції на ринку були обмеженими через зупинку на ремонт на початку жовтня найбільшого литовського постачальника газу в Україну — Мажейкяйського НПЗ — Orlen Lietuva. 

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти