У початок

Націоналізація «Укрнафти» дозволила Міноборони зменшити ціни на пальне

Після націоналізації «Укрнафти» і «Укртатнафти» закупівельні ціни на нафтопродукти для потреб армії впали до ринкового рівня, тоді як 2022 року були значно вищими за них. Про це свідчить аналіз закупівель Міністерством оборони України в системі «Прозорро», який провели «Наші Гроші».

Зокрема було проаналізовано дані про 27 контрактів на постачання дизпального за час овномасштабного вторгнення, починаючи з весни 2022 року. Згідно з законом, назви постачальників і обсяги постачань не розкриваються. Відомі лише ціни за одиницю.

З них виходить, що до лютого 2023 року різниця між вартістю пального, яке контрактували військові, з ринковими оптовими цінами в Україні була подекуди навіть більшою за 11 тис. грн/т, або 19%.

До прикладу, за договором від 21 листопада міністерство купило арктичний дизель за ціною 71 904 грн/т, тоді як його ринкова оптова ціна, за даними Консалтингової групи «А-95», складала 60 180 грн/т.

Згідно з контрактом від 15 грудня 2022 року, зимове ДП обійшлось військовим у 70 999 грн/т, що на 9 024 грн/т більше від ринкової ціни на той час (61 976,05 грн/т).

«Наші гроші» зазначають, що наразі Служба безпеки України веде розслідування щодо сплати МОУ своїм постачальникам палива 7% ПДВ, хоча уряд ще на початку вторгнення встановив нульову ставку на паливо для потреб ЗСУ. За даними джерела видання в Державній аудиторській службі, приватний постачальник 2022 року через механізм «скруток» відразу вивів з обороту кошти, призначені для сплати податку назад державі.

Кардинально ситуація змінилась навесні цього року, коли постачальником пального стала «Укрнафта». У квітні при середньоринковій ціні на літнє ДП на рівні 44 610 грн/л МОУ змогло його купити за 36 900 грн/л. Ця тенденція спостерігається і зараз. Останній договір, який опубліковано у «Прозорро» 6 червня, свідчить про те, що ресурс військові купили за 35 459 грн/т при його ринковій ціні 39 521 грн/т.

За наявними даними, незважаючи на військовий стан, Міноборони продовжує купувати пальне через систему «Прозорро», тобто за конкурентною процедурою. «Укрнафта» пропонує найбільш конкурентну ціну і тому наразі є єдиним постачальником оборонного відомства.

Раніше повідомлялось, що 2022 року одним із найбільших постачальників пального для армії був нафтопереробний завод «Укртатнафта», але вартість тих обсягів була невідома.

Крім того, за даними джерел на ринку, постачання для МО 2022 року здійснювала група «Трейд Комодіті», яка була найбільшим постачальником міністерства у 2016-2018 роках і запам’яталась низкою скандалів через завищені ціни й зрив контрактів.

Як повідомляв enkorr раніше, на початку листопада 2022 року влада України на основі закону «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», а також низки наказів Верховного головнокомандувача ЗСУ прийняла рішення про примусове відчуження у власність держави акцій кількох стратегічно важливих підприємства, серед яких — ПАТ «Укрнафта» і ПАТ «Укртатнафта», які раніше контролювала група «Приват» та інші приватні акціонери.

У травні 2023 року голова «Укрнафти» Сергій Корецький заявив, що після переходу «Укрнафтт» під контроль Міноборони компанія виконує всі взяті на себе зобов'язання з постачання палива армії. Цю інформацію підтвердили і у самому Міноборони.

Нагадаємо, директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн у своєму матеріалі «Як зникає нафтовий бізнес групи «Приват» зазначав, що постачання пального армії було однією з основних причин націоналізації «Укрнафти» і «Укртатнафти».

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти