У початок

Котирування СВГ різко зросли в Польщі

Також є російською мовою

Котирування Argus daf Brest, до якого прив'язано ціноутворення на скраплений газ у Східній Європі, продемонструвало різкий стрибок. Як повідомив на своїй сторінці в Facebook директор компанії «Газтрон Україна» Владислав Колодяжний, індекс виріс на $64/т і досяг позначки $763/т.

Зростання пов'язують зі здорожчанням нафти й природного газу в Європі. Опитані трейдери відзначають, що збільшення цін у Польщі почалося ще наприкінці серпня. «Ціни росли плавно, за місяць котирування додало $50/т», – каже трейдер із Харкова.

При цьому, за його словами, котирування росло набагато повільніше, ніж реальна ціна. Про це, зокрема, говорять премії на спотові партії білоруського СВГ при постачанні на ринок Польщі й України, які досягали у вересні $90/т. «Котирування довго «спало», а зараз вирівнялося й більш-менш відбиває реальний рівень цін», – зазначає трейдер.

Торговці кажуть, що головним драйвером зростання цін на СВГ залишається здорожчання природного газу і нафти. Скраплений пропан-бутан активно використовується в Європі в опаленні житла й промислових об'єктів, а також у резервному опаленні. Польське котирування СВГ традиційно зростає восени, коли створюються запаси напередодні опалювального сезону.

Як повідомляв enkorr, з урахуванням різкого зростання цін на природний газ в Європі СВГ уже став вигіднішим від метану для виробництва тепла.

Керівник газового напряму «Надєжди» Станіслав Батраченко вважає, що стрибок польського котирування Argus не сильно відіб'ється на цінах українського ринку. «Зниження біржових цін на скраплений газ у Росії, а також падіння реалізації на АЗС будуть стримувати українське котирування. Ще один важливий чинник – вартість автогазу вже становить 60% від ціни на бензин А-95, і в разі зростання пропорції зниження споживання тільки посилиться», – відзначив у коментарі enkorr С. Батраченко.

Подальшу динаміку котирування Argus daf Brest трейдери прогнозувати не беруться. Зокрема, є думка, що індекс ще виросте, після чого різко відкотиться до $680-700/т. «Котирування має непередбачуваний характер і високу маніпулятивність. Російські постачальники, ціни яких її формують, можуть розпорядитися своїм впливом як завгодно. Чому воно не росло, коли для цього були всі підстави й реальні ціни на споті були на $100 вищими?!» – ставить питання український трейдер зі столиці, нагадуючи, що на підставі котирування Argus daf Brest, зокрема, розраховується розмір експортного мита на СВГ із РФ.

Нагадаємо, котирування Argus daf Brest хоч і покликане відображати баланс попиту і пропозиції на білорусько-польському кордоні, має прямий вплив на український ринок. Так, до нього прив'язані TERM-контракти на постачання СВГ білоруських виробників, Orlen, НК «Роснафта», а також ціни на спотові партії, що приходять через західний кордон. За 8 місяців 2021 р. сумарний обсяг імпорту СВГ, прив'язаного ціною до польського котирування, склав 466 тис. т, або 42% всього імпорту автогазу в країну.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти