СП «газпрому» й «Казмунайгазу» — «Казросгаз» — цього року призупинив виробництво й експорт скрапленого вуглеводневого газу (СВГ) на оренбурзькому ГПЗ після введення ембарго на імпорт пропану й пропан-бутану з рф до ЄС, повідомили Reuters три джерела у галузі.
«Казросгаз» постачає сирий газ із казахстанського родовища Карачаганак на оренбурзький ГПЗ для вироблення СВГ, після чого паливо експортується через уповноважених трейдерів.
Євросоюз запровадив заборону на ввезення російського пропану й пропан-бутану з 19 грудня 2024 року.
За даними джерел, на оренбурзькому ГПЗ у січні-лютому й першій половині березня поточного року товарні партії СВГ із казахстанської сировини не вироблялися і не експортувалися.
«Товарні партії не виробляються, остаточного рішення щодо подальшої роботи на сьогодні немає», — сказав один із трейдерів.
Водночас відомо, що оренбурзький ГПЗ продовжує виробляти й експортувати СВГ, вироблений з російської сировини. За даними enkorr, у січні-лютому завод відвантажив на експорт 82 тис. т газу в Афганістан і Киргизстан.
Джерела зазначили, що експортери казахстанського СВГ оренбурзького виробництва зіткнулися з проблемами при продажу продукту й оплаті банкам через потребу підтвердження походження ресурсу й отримання дозволу на експорт, навіть якщо газ транспортується не в Європу.
Реалізацією СВГ Казахстану оренбурзького виробництва останніми роками займалася австрійська трейдингова компанія Austrofin HandelsgesmbH, за даними трейдерів.
За оцінкою джерел, «Казросгаз» 2024 року експортував з оренбурзького ГПЗ близько 180 тис. т тонн СВГ, зокрема в Афганістан – 112 тис. т, у Польщу – 53 тис. т, Білорусію й Латвію – по 7 тис. т у кожну.
У січні цього року через санкції ЄС на білорусько-польському кордоні було затримано цистерни з пропаном великого виробника СВГ «Тенгізшевройлу» через процедуру перевірки польської митницею походження вантажу, що тривала.
Торік через дефіцит Міненерго Казахстану планувало постачання 90 тис. т СВГ з оренбурзького ГПЗ на внутрішній ринок, які споживачі так і не отримали через низький рівень регульованих цін порівняно з експортом.
Влада Казахстану з листопада 2024 року заборонила експорт СВГ усіма видами транспорту для ліквідації дефіциту. Заборона не поширюється на надрокористувачів, які виробляють СВГ у рамках УРП, або контракту надрокористування, затвердженого президентом Казахстану. Також до переліку не включили продукт, вироблений із карачаганакської сировини.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти