2025 року російський експорт сирої нафти чекає ще один рік невизначеності через звичайний тиск: обмеження видобутку ОПЕК плюс постійно зростаючий тиск санкцій і триваючі потрясіння на внутрішньому ринку. Принаймні у перші три місяці 2025 року експорт нафти може скоротитися порівняно з запланованими постачаннями в останні три місяці 2024 року, пише Energy Intelligence.
Джерела, близькі до офіційних даних, повідомили, що постачання сирої нафти до країн поза межі пострадянського простору, включаючи трубопровідний і морський транспорт через систему трубопровідної монополії «транснєфті», але за винятком експорту в обхід системи «транснєфті», й обсяги транзиту, було визначено в 3,85 млн барелів на добу (б/д) за січень-березень, що на понад 200 тис. б/д нижче від плану І кварталу 2024 року.
росія також постачає близько 600-700 тис. б/д в обхід «транснєфті», тоді як до 350 тис. б/д надходить до сусідньої білорусі, хоча за останні місяці цей обсяг скоротився вдвічі через проблеми на двох нафтопереробних заводах (НПЗ) країни.
Очікується, що у січні-березні морські постачання впадуть майже на 160 тис. б/д – до приблизно 3 млн б/д порівняно з планом жовтня-грудня. Найбільший спад, зі слів джерел, спостерігається у портах «усть-луга» на Балтійському й «новоросійськ» на Чорному морях.
На сході очікується зниження відвантажень у «козьміно». Постачання з цього тихоокеанського порту зафіксували кілька рекордів протягом року завдяки високому китайському попиту. За перші 11 місяців 2024 року російський експорт сирої нафти до Китаю, за оцінками, становив у середньому 2,17 млн б/д, що на 28 тис. б/д більше, ніж за той же період торік.
Це примітно, враховуючи, що цього року зростання попиту в Китаї досягло історичного мінімуму. Крім того, зберігається невизначеність щодо зростання попиту наступного року.
Експорт «дружбою» в Угорщину, Словаччину й Чехію залишається найбільшою невідомістю для трубопровідних постачань, оскільки Прага готова припинити російський імпорт у першій половині 2025 року після завершення розширення на 900 тис. б/д Трансальпійської трубопровідної системи.
Водночас постачання казахстанських барелів через північну ділянку нафтопроводу «дружба», що йде до Німеччини, також мають бути стабільними наступного року. Цього року Казахстан має намір постачити близько 1,4 млн метричних тонн на НПЗ PSC Schwedt, тоді як наступного року постачання прив’язані до 1,2 млн тонн відповідно до домовленостей між Берліном і Астаною.
Окрім санкцій, відносний успіх російського експорту залежатиме від ОПЕК+, оскільки група готова розпочати згортання 2,2 млн б/д добровільних скорочень вісьмома країнами, включаючи росію, у квітні 2025 року. Однак багато прогнозистів не вважають, що група виробників може дозволити собі відкрити крани наступного року, враховуючи велику кількість нафти, що надходить із країн, що не входять до альянсу.
Перероблення нафти в росії також буде важливим чинником, оскільки баланс між експортом сирої нафти й внутрішніми постачаннями значною мірою залежить від внутрішніх потреб і продуктивності російського нафтопереробного флоту, третього у світі за потужністю.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти