Через обвал на світовому нафтовому ринку, викликаний торговельною війною Дональда Трампа й рішенням ОПЕК+ додатково наростити видобуток, ціна на російську нафту Urals опустилася до $50 за барель.
Це близько до мінімумів за весь період війни з Україною й майже на $20 нижче, ніж закладено у бюджеті на поточний рік.
За даними Argus Media, 4 квітня ціна на нафту Urals із завантаженням у балтійському порту «приморськ» становила $52,76 за барель, повідомляє Bloomberg.
Це на 25% нижче за закладену у бюджет ціну в $69,7. Наприкінці минулого тижня світовий ринок пережив обвал, внаслідок чого ціна на нафту Brent звалилася на 12,5% і закінчила торги на $65,58. 7 квітня ціна падала до $62,51 за барель, потім піднялася приблизно до $63,5.
У березні заступник міністра фінансів рф владімір количєв казав, що відомство бачить середню ціну на нафту 2025 року вже ближче до $60. У результаті, з його слів, бюджетний дефіцит може зрости на 1% ВВП (цього року до бюджету закладено показник 0,5% ВВП).
Однак ціна може виявитися ще меншою. У березні середня ціна на Urals була $58,99 за барель, за даними міністерства економічного розвитку, а середня ціна на Brent — $72,5 за барель, згідно з LSEG. Тобто дисконт Urals до Brent становив $13,51, і за його збереження тепер російська нафта може коштувати близько $50, і навіть менше.
Це якраз найменший рівень, який відзначався за період із початку розв'язаної росією повномасштабної війни. У перші три місяці 2023 р. середньомісячна ціна на Urals, яка розраховується для податків, становила близько $49 за барель.
Але якщо вона потім виросла разом зі світовими цінами, то тепер значних приводів для оптимізму немає. «Масштаб розпродажів говорить про те, що ринок закладає в ціни значне падіння попиту через зростаючі побоювання з приводу рецесії», — пишуть аналітики ING.
Поточні рівні цін передбачають зниження середньодобового попиту на 1 млн барелів до кінця цього року, в результаті чого за підсумками року попит не зміниться порівняно з 2024-м, вважає ING.
Ймовірно, ціна на Brent тепер коливатиметься у діапазоні $60-65 за барель, але це без погіршення фундаментальних чинників, зазначають аналітики «БКС експрес».
У березні ще до обвального падіння світового ринку росія вже зібрала на 15% менше нафтових податків, ніж роком раніше. За підрахунками Bloomberg на підставі даних міністерства фінансів бюджет, що складається з нафтогазових доходів приблизно на 30%, отримав 956,8 млрд руб. через уповільнення попиту в Китаї, загальне зниження світових цін унаслідок зростання видобутку за межами країн ОПЕК+ й наслідків «прощальних» січневих санкцій президента Джо Байдена для російської нафти.
У лютневому огляді ризиків банк росії попередив про загрозу тривалого періоду низьких нафтових цін, як і 1980–1990-е роки. «Після періоду високих цін на нафту у 1974-1985 роках 18 (!!!) років низьких цін», — йшлося у презентації ЦБ (цитата, наведена агентством Reuters, що ознайомилося з документом).
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти