Роль росії на ринку скрапленого природного газу в Європейському Союзі зростає, навіть коли блок зважує, як обмежити постачання з країни, пише Bloomberg.
Частка російського продукту в імпорті СПГ в ЄС зросла до 20% у першому півріччі порівняно з 14% роком раніше, згідно зі звітом Агентства співробітництва регуляторів енергетики, енергетичного наглядового органу блоку.
Зростання підкреслює енергетичний баланс Європи понад два роки після того, як повномасштабне вторгнення росії в Україну спровокувало безпрецедентну кризу постачання. Попри те, що росія більше не є головним постачальником газу в ЄС — більшість трубопровідних з’єднань наразі зупинено або розірвано, — СПГ звідти залишається життєво важливою частиною енергетичної безпеки Європи.
У ІІІ кварталі загальний імпорт охолодженого палива в ЄС упав до найнижчого рівня з 2021 року, тобто зростання частки росії є частиною меншого пирога. Згідно зі звітом, СПГ американського походження залишався стабільним на рівні близько 45% протягом періоду, тоді як частка Катару впала до 12%.
Катарський СПГ віддає перевагу Азії, оскільки танкери уникають транзиту через Червоне море через напади бойовиків-хуситів на комерційні судна. Зміна торговельних потоків також дозволила збільшити кількість російського СПГ на європейському ринку.
Зараз ЄС намагається з’ясувати, як зменшити свою залежність від російського газу, попри те, що постачання продовжують надходити в регіон. Угода про транзит трубопроводів через Україну закінчується наприкінці року, і чиновники шукають способи замінити ці постачання. На початку цього року блок уперше погодився накласти обмежені санкції на російський СПГ.
Франція й Бельгія, чиї порти все ще приймають значні обсяги російського палива, закликають до посилення моніторингу. Європейська комісія, виконавчий орган блоку, ще не представила плану дій для прискорення поступової відмови.
Згідно зі звітом ACER про моніторинг ринку за 2024 рік, попит на газ в ЄС у перші вісім місяців року продовжував падати порівняно з 2023 роком. Зменшення споживання в енергетичному секторі компенсувало невелике зростання промислового попиту.
Його частка на світовому ринку імпорту СПГ скоротилася до 18% у ІІІ кварталі порівняно з 24% роком раніше. Газовий ринок Європи відносно збалансований, і покупці регіону ухиляються від конкуренції за дорожчі спотові вантажі, йдеться у дослідженні.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти