У контексті останніх подій з НАБУ і САП дуже влучна згадка про генпрокурора Пшонку.
Нагадаю, що саме його син Артем був першим «дахом» Сергія Курченка, а точніше — масштабної схеми з контрабанди пального. На піку сили ці постачання становили 50% ринку світлих нафтопродуктів з подальшим придбанням Одеського НПЗ і продовженням уже на ньому цієї практики.
А як така схема взагалі стала можливою? Запорукою стала централізація управління після обрання Януковича у 2010 році. З’явилися різні групи голодуючих, які почали активно проробляти варіанти монетизації влади.
Віджим бізнесу і виробництво — це довго. Перше, куди дивляться нові хазяї життя, — підакцизні товари, зокрема пальне. Великі обсяги з великим податковим навантаженням, яке можна швидко перетворити на свій дохід.
Потрібно лише одне — узгодження дій з митницею, податковою і, саме собою, з СБУ. (Саме для оптимізації контролю за схемою перші дві надалі об’єднали у Міндоходів, а Енергетичну митницю зруйнували як таку — сам був на руїнах їхнього офісу на Виноградарі).
Пам’ятаємо, спочатку з’явилася фірма «Лівела», яка надала документи з 90-х про інвестиції 200 доларів і на цій підставі вимагала режиму розмитнення, як у 90-х, коли не було ані акцизу, ані ПДВ. Силовики взяли під козирок. У «регіональних» колах оборудку пояснювали необхідністю наповнення партійної каси під місцеві вибори.
Я тоді висвітлював ці події у «Дзеркалі тижня». Офігіли всі. Схему швидко прикрили, на камери показали розгромлений офіс зі столами і стільцями.
Потім Клюша зі Злим (також відомі як Андрій Клюєв та Микола Злочевський) проколупали дірку в кордоні у Феодосії і почали збільшувати обсяги.
Але цю схему перехопила, вдосконалила та поставила на широкі рейки талановита молодь — Сергій Курченко при підтримці Пшонки, а надалі — Стоматолога. (Клюші і Злому пояснили, що їм треба пастися десь в інших місцях).
Потім уже були купівлі футбольних клубів, заводів, пароплавів.
До речі, такі таланти вже проглядаються й сьогодні. Вони багато працювали і стали мільярдерами у 30 років. Авжеж, віримо! Єдине, що це покоління не так бикує, сильно не висовується, загалом поводиться чемно.
Я це до чого? Будь-яка централізація влади рано чи пізно призводить до появи схематозу. Ну бо це все одно про гроші. По-перше, команда велика — всі хочуть їсти. По-друге, навіть якщо лідер не в курсі і не в темі, рознарядки з оточення «сприяти» можуть доводитись як та ж необхідність підтримки політики партії (фінансування виборів, підтримка партійної дисципліни та навіть цілком шляхетними цілями — допомога окремим підрозділам тощо), але суті то не змінює.
І першим зазвичай схематоз з’являється в паливній сфері. Бо це швидко й ефективно, а до того ж акцизи на нафтопродукти вже підняли в рази. (Другий вектор — розщеплення податкових потоків, добре відоме як «сертифіковані майданчики», через які при Янику змушували працювати всіх, абсорбуючи «золоті батони» на користь лідера).
Роль НАБУ і САП, як мінімум, зводилась суто фізично до необхідності заносити ще в одне місце. (Це при тому, що й так треба ублажити безліч дармоїдів). А, як максимум, це стрьомно, бо декілька кейсів (з тим же хабарем Злочевського на 6 млн баксів) продемонстрували, що від цих хлопців невідомо чого можна очікувати. Тепер до цих хлопців можна не ходити.
Отже, чекаємо. У нашій напівживій економіці залишилось не так багато місць, де можна гарно прикурити, тому видно буде одразу. Тільки чур, не розглядаємо «табачку»! (Хто не в курсі — там всім відомі заводи лупашать давно і потужно без податкового навантаження та вже навіть пробували експортувати… «мальборо» з «кемелами». Що вже казати про внутрішній ринок — кіоски з пальоними цигарками скрізь). Не виключаю, що проблеми з головою БЕБ відбулись саме через чиїсь ризики втратити цей канал.
Єдине, що мене особисто стримує від прогнозів про «все пропало» — це «Укрнафта» і НАК. Скоро три роки, як «Укрнафту» націоналізували, а досі жодного зашквару. Зараз ця команда пересідає потихеньку в НАК. Слідкуємо і за цим «індикатором». Може ж, бляха, у нас дійсно щось може змінюватись на краще?
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти