В начало

Вартість газу відкотилася на аукціоні

На Українській енергетичній біржі 30 жовтня ціни на скраплений газ знизилися до 55 000-56 500 грн/т з 56 400-57 965 грн/т на минулих торгах. Середня гуртова вартість, згідно з моніторингом Консалтингової групи «А-95», зросла на 450 грн/т, до 58 020 грн/т.  

На аукціоні активність розпочалася тільки після зниження ціни виробниками до 56 500 грн/т і нижче. Вартість лотів «Укргазвидобування» становила 56 200-56 500 грн/т, «Укрнафти» — 55 000-56 500 грн/т. Загалом на торги було виставлено 5,14 тис. т ресурсу, що на 51% більше, ніж тижнем раніше.

Низький попит на газ внутрішнього виробництва пов’язаний передовсім з очікуванням зниження реалізації і входженням у «мертвий» сезон. «На ринку вистачає ресурсу, а продажі все менші, тому зараз усі закуповують дуже обережно, бо можна надовго застрягти з залишками», – зазначив один із трейдерів.

Його колеги з іншої компанії підтверджують картину: «Реалізація падає. ТЦК, канікули. Цей тиждень буде провальним».

Інша причина охолодження інтересу до аукціонного газу – вигідні пропозиції імпортного ресурсу. Сумарно за останні два тижні постачання газу становило 2,82 тис. т, що є найбільшим показником із вересня цього року. До збільшення імпорту долучився південь, на який припадає майже половина загальних відвантажень.

Останнім часом цінова перевага південного напрямку міцнішає. За розрахунками торговців, імпорт через західний кордон стане у Києві на позначці 58 450-59 000 грн/т, тоді як із півдня можна привезти ресурс за 54 700-55 800 грн/т.

«Весь газ, який зараз заходить через західний кордон, безмаржинальний і непрохідний для Києва. Ну хіба що рахувати доставляння нижче від 30 грн/км або газ з високим вмістом сірки з Угорщини. Загалом деякі трейдери торгують ще газом, купленим за 54 000-56 000 грн/т», – каже Владислав Скирський із «Мартін Трейду».

Як зазначили в одній із великих паливних компаній, одним з чинників, що впливають на ціни, є перехід Румунії з 1 жовтня на зимову суміш з підвищеним вмістом пропану, тому ціни на бутан значно впали. «Зараз на нашому ринку більшість пропозицій газу з щільністю 0,550+ кг/м3, і це не дивно. Купують дешевий бутан, розводять дорогим пропаном і в середньому отримують досить непогані ціни», – зазначили в ній.

Також декілька співрозмовників згадали про появу на ринку сірчастого газу (вміст сірки 234 мг/кг за норми не більше 50 мг/кг). Згідно з даними «А-95», йдеться про бутан виробництва MOL, що за $520/т імпортувала «ТНТ Груп» («БРСМ-Нафта»). Наразі партія становила 453 т. Останній раз трейдер імпортував газ із високим вмістом сірки у травні цього року. Нагадаємо, угорський виробник регулярно викидає в ринок так звані off-spec партії газу, що значно вибиваються з вимог чинних стандартів і значно дешевші за пропозиції товарного LPG.

Зі слів учасників ринку, найближчим часом ціни на газ трохи знизяться. «Поляки почали знижувати ціни як на авто, так і на залізницю. Якщо минулого тижня залізниця в середньому становила біля $900/т, то зараз пропонують за $840-850/т. Крім того, наступного тижня очікується значне надходження ресурсу на південь, що теж матиме свій вплив», — каже один із респондентів. 

Печать

Коментарии

Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии

Войти