В начало

США й росія домовляються про відновлення постачання газу в Європу

В останніх переговорах між Вашингтоном і Москвою розглядається питання можливого відновлення постачання російського газу до Європи, попри політичну напруженість.

Як пише Reuters, за даними кількох джерел, роль США в цьому процесі може допомогти подолати опір у країнах Європейського Союзу, особливо якщо буде досягнута мирна угода між президентом США Дональдом Трампом і президентом росії владіміром путіним.

Європа скоротила імпорт російського газу після повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року, що призвело до значних фінансових втрат для «газпрому» – російський енергетичний гігант зазнав збитків обсягом $7 млрд у наступному році.

Попри те, що багато європейських країн переорієнтувалися на альтернативні джерела, такі як скраплений природний газ (СПГ) із США, деякі держави, зокрема Угорщина й Словаччина, продовжують отримувати російський газ через «Турецький потік», а Франція, Бельгія й Нідерланди закуповують СПГ у російської компанії «новатек».

Зараз частка росії на європейському газовому ринку становить 19%, тоді як 2021 року цей показник був 40%.

Можливі варіанти участі США

Переговори між сторонами передбачають кілька сценаріїв американської участі. Перший: інвестиції США у трубопровідну систему – можливе придбання частки у «північному потоці» чи транзитному маршруті через Україну.

Також можливі прямі закупівлі російського газу американськими компаніями з подальшим перепродажем у Європі.

Третій напрям, який береться до уваги: американські посередники – це варіант, коли США купують російський газ, експортують його під своєю юрисдикцією, що дозволить обійти політичний опір у ЄС.

Проте Європейська комісія виступає категорично проти повернення російського газу. Голова комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що будь-які спроби відновити постачання будуть «історичною помилкою», а росія вже неодноразово продемонструвала, що вона «ненадійний постачальник».

Брюссель запропонував план, який передбачає заборону нових газових контрактів із росією до кінця 2025 року, а також припинення чинних угод до кінця 2027-го. Цей план ще має бути обговорений Європейським парламентом і державами-членами.

Водночас Угорщина зі Словаччиною відкрито виступають проти обмежень, заявляючи, що вони продовжуватимуть імпорт російського газу.

москва, зі свого боку, готова відновити постачання, якщо на це буде політична воля. Речник кремля дмітрій пєсков заявив, що «є продавець газу, є потенційні покупці», наголошуючи на економічному інтересі деяких країн Європи.

«газпром» розглядає можливість пропозиції короткострокових контрактів на 24 місяці з великими знижками для німецьких клієнтів, намагаючись повернути втрачених покупців.

Однак існують юридичні й технічні проблеми, які заважають йти цим шляхом. Передусім це судові справи щодо порушених контрактів. А також пошкоджені трубопроводи «північного потоку» після вибухів 2022 року. Плюс відсутність дозволу Німеччини на використання «північного потоку-2».

Зважаючи на всі ці чинники, експерти зазначають, що зацікавленість США у посередництві в газовому питанні може відкрити шлях для поступового відновлення постачання.

Як зазначив представник дипломатичних переговорів: «Якщо такий рівень взаємодії між росією й США триватиме, постачання російського газу до Європи відновиться… за участю американських посередників».

Проте позиція ЄС залишається жорсткою, і потенційне повернення російського газу залежатиме від розвитку політичного діалогу між Вашингтоном, Брюсселем і москвою.

Печать

Коментарии

Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии

Войти