В начало

Cвіт зіткнеться з надлишком нафти наступного року – МЕА

2025 року світова пропозиція нафти перевищить попит, навіть якщо скорочення ОПЕК+ залишаться чинними, заявило в четвер Міжнародне енергетичне агентство (МЕА), оскільки зростання видобутку в США й інших зовнішніх виробниках випереджає слабкий попит.

Як пише Reuters, перспектива надлишкової пропозиції на рівні, що перевищує 1 млн барелів на день (що дорівнює понад 1% світового видобутку), є зустрічним вітром для ОПЕК+, до складу якої входять Організація країн-експортерів нафти та союзники, такі як росія, у своєму плані почати збільшувати вихід.

Зростання попиту на нафту цього року було слабшим, ніж очікувалося, значною мірою через Китай. Після зростання споживання нафти протягом багатьох років економічні проблеми й перехід до електромобілів зменшують перспективи зростання нафти у другому за величиною споживачі в світі.

«Помітне уповільнення Китаю стало головним гальмом для попиту», — йдеться у щомісячному звіті МЕА про ринок нафти.

«Швидке розгортання технологій чистої енергії також дедалі більше витісняє нафту у транспорті й виробництві електроенергії, додаючи тиску на зниження попиту», — додається у звіті.

Паризьке агентство залишило свій прогноз зростання попиту на нафту на 2025 рік незначно зміненим на рівні 990 тис. б/д. У той же час воно очікує, що країни, що не входять до ОПЕК+, збільшать пропозицію на 1,5 млн б/д завдяки Сполученим Штатам, Канаді, Гайані й Аргентині, що перевищує темпи зростання попиту.

Профіцит наступного року, як прогнозує МЕА, може ускладнити для ОПЕК+ відновлення виробництва. Раніше цього місяця ОПЕК+ знову відклала план початку послаблення скорочень видобутку на тлі падіння цін.

«Наші поточні баланси свідчать про те, що навіть якщо скорочення в ОПЕК+ залишаться чинними, наступного року світова пропозиція перевищить попит більш ніж на 1 млн б/д», — заявили в МЕА.

Після оприлюднення звіту ціни на нафту трохи знизилися, а ціна на Brent торгується нижче від $73 за барель.

МЕА також трохи скоригувало свій прогноз зростання попиту на нафту на 2024 рік – на 60 тис. б/д – до 920 тис. б/д через вищий, ніж очікувалося, попит на газойль.

«Темпи зростання нижче за 1 млн б/д за обидва роки відображають глобальні економічні умови нижче від номіналу, а вивільнення відкладеного попиту після пандемії вже завершено», — заявили в МЕА.

Прогнози щодо інтенсивності зростання попиту на 2024 рік сильно відрізняються, частково через розбіжності щодо попиту з боку Китаю й темпів переходу світу на більш чисте паливо, і погляд МЕА фокусується на нижній частині оцінок галузі.

ОПЕК, яка посідає перше місце, у вівторок знизила свої прогнози зростання попиту на цей і наступний роки, але все ще очікує набагато більшого зростання, ніж МЕА, на 1,82 млн б/д й 1,54 млн б/д відповідно.

За даними МЕА, цього року зростання попиту в Китаї досягне лише 140 тис. б/д, що становить десяту частину зростання попиту в 1,4 млн б/д 2023 року.

Печать

Коментарии

Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии

Войти