В начало

«Арктик CПГ-2» намагається відновити роботу після піврічного простою

«новатек» намагається реанімувати проєкт «арктик СПГ-2», який мав забезпечувати близько 20% виробництва СПГ у росії, але вже понад рік не може розпочати експорт палива. У жовтні-листопаді 2024 р. завод зупинив спочатку комерційне скраплення газу, а згодом і видобуток. Але зараз супутникові знімки показали, що він поновив роботу першої лінії скраплення на низьких потужностях.

Перша лінія заводу поступово відновлює роботу, повідомив Reuters із посиланням на два джерела, обізнані з цим питанням. Зі слів одного з них, виробництво йде повільними темпами, оскільки росія очікує на ясність у позиції президента США Дональда Трампа щодо санкцій проти російського СПГ. На знімках, зроблених європейським супутником Sentinel 2, видно, що 30 березня на об'єкті відбувалося факельне спалювання газу; на знімку від 22 березня не було видно ні полум'я, ні будь-яких ознак активності, пише Bloomberg. Reuters підтверджує це за знімками Planet Lab.

Факельне спалювання газу не означає автоматичного відновлення діяльності й може свідчити лише про технічне обслуговування. Але останнім часом з'явилися й інші ознаки того, що «новатек», найбільший акціонер, будівельник і оператор проєкту «арктик СПГ-2», розраховує на послаблення санкцій США, запроваджених восени 2023 року.

Відчувши, що у Вашингтоні віють нові вітри, топменеджери «новатека» у лютому на найбільшій нафтовій конференції Індії переконували місцеві компанії купувати газ з «арктик СПГ-2», поки він дешевий. Трамп домовлятиметься з путіним про припинення війни в Україні й у результаті скасує санкції, обіцяли газовики.

Коли Трамп ініціював ці перемовини, з'явилися повідомлення, що США можуть обговорювати з москвою відновлення газових постачань у Європу через непошкоджену гілку газопроводу «північний потік-2». Щоправда, під час свого першого президентського терміну Трамп, навпаки, вводив санкції проти цього трубопроводу.

Крім того, російський газ, чи то в природному, чи скрапленому вигляді, становить конкуренцію газу з США, які стали найбільшим постачальником СПГ у Європу після початку повномасштабної війни в Україні, яку розв'язала росія.

Хоча «газпром» втратив близько 90% експорту в Європу, продаж російського СПГ країнам ЄС зріс за роки війни у кілька разів. Однак на початку цього року він став падати, знизившись у I кварталі на 1,2%, до 8,1 млн тонн, рік до року, за попередніми даними LSEG. Це сталося в основному через те, що завод «газпром СПГ портовая», що потрапив під західні санкції, у Балтійському морі фактично звернув експорт.

Сукупні відвантаження з «ямал СПГ», іншого проєкту «новатеку», у І кварталі зросли на 2% до 5 млн тонн. Але постачання з росії в Європу впали на 12,5%, до 4,2 млн тонн, тобто в далекі регіони світу вирушала більша частина, ніж роком раніше. З II кварталу експорту на цьому напрямку заважатиме заборона на перевалку російського СПГ у європейських портах, що набула чинності 26 березня.

Що стосується «ямал СПГ-2», то навіть якщо він зараз виробить скраплений газ, відправити його на експорт найближчими місяцями не вийде. На супутникових знімках видно, що навколо заводу, як і раніше, стоїть лід, а отже, звичайні танкери не можуть до нього підійти, зазначає Bloomberg. А імпортні танкери льодового класу росія не отримала через санкції.

Печать

Коментарии

Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии

Войти