Президент США Дональд Трамп пригрозив запровадити санкції проти покупців російського експорту, якщо росія не погодиться на мирну угоду щодо розв’язаної нею повномасштабної війни в Україні. Це потенційно ускладнює постачання нафти з москви до Китаю, Індії й Туреччини, зазначає агентство Reuters.
За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), дохід росії від продажу сирої нафти й нафтопродуктів у червні знизився майже на 14% порівняно з минулим роком — до $13,57 млрд.
Водночас видобуток сирої нафти в росії минулого місяця залишився загалом незмінним — на рівні 9,2 млн барелів на добу (б/д), а постачання сирої нафти було стабільним — 4,68 млн б/д, повідомило агентство. Експорт нафтопродуктів знизився на 110 тис. б/д — до 2,55 млн б/д.
Китай залишається найбільшим покупцем російської нафти, головним чином завдяки прямим з'єднанням із російськими родовищами трубопроводами. Нафта надходить до країни через нафтопроводи «Сковородіно–Мохе» та «Атасу–Алашанькоу» в Казахстані, а решту купують китайські нафтопереробні заводи (НПЗ) морем.
Китай купує близько 2 млн б/д російської нафти — переважно суміш ESPO, Sokol і Sakhalin, а також деяку кількість Urals і Arctic, згідно з даними китайської митниці. За розрахунками Reuters, це коштує приблизно $130 млн щодня.
Основними покупцями є енергетичні компанії CNPC, Sinopec і CNOOC, а також незалежні НПЗ.
Індія є другим за величиною покупцем російської нафти й основним імпортером її флагманського сорту Urals. Вона також купує сорти ESPO Blend, Sokol і Arctic. Загальний імпорт російської нафти становить близько 1,8 млн б/д, згідно з даними відстеження руху суден від Kpler.
російська нафта надходить на більшість індійських НПЗ, зокрема до Reliance Industries — власника найбільшого у світі нафтопереробного комплексу. Вона також постачається на приватний завод Nayara Energy, у якому російська «роснєфть» має частку, а також до Indian Oil і ONGC.
Третій за величиною імпортер російської нафти — Туреччина — у червні збільшила закупівлі до річного рекорду — 400 тис. б/д, згідно з даними LSEG.
Зростання закупівель Туреччиною зумовлене зниженням цін на російську нафту. З 1 квітня сорт Urals стабільно торгується нижче від цінової межі у 60 $ за барель.
Основним покупцем російської нафти в Туреччині є НПЗ STAR, контрольований азербайджанською компанією SOCAR. Інший великий завод — Tupras — також закуповує нафту марки Urals.
росія експортує близько 2,5 млн б/д палива, включаючи низькосірчане дизельне пальне, бензин, нафту, мазут та інші продукти.
З 2023 року росія перенаправляє постачання нафтопродуктів з Європи до Азії й Латинської Америки.
москва є основним постачальником дизпального до Бразилії й Туреччини, а також постачає значні обсяги пального до африканських країн — зокрема до Гани, Єгипту, Марокко, Того й Тунісу.
російська нафта й нафтопродукти також надходять до країн, які москва називає «дружніми» — тобто тих, з якими вона продовжує вести бізнес.
Серед покупців — Сирія, яка нещодавно почала закуповувати російське паливо й арктичну нафту, а також Пакистан, Куба і Шрі-Ланка.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти