Четвертий місяць поспіль країни ЄС б'ють рекорди з імпорту СПГ. У травні постачання зросли до 442 млн кубічних метрів на добу, повідомляє EADaily.
Цього місяця країни ЄС встановили новий рекорд з імпорту СПГ. За даними GIE, середньодобове відвантаження регазифікованого СПГ з терміналів країн ЄС зросло до 442 млн кубічних метрів на добу. Порівняно з квітнем зростання становить 5%, а з травнем минулого року — 50%.
Як повідомляло EADaily, через виснажені сховища взимку й зупинку українського транзиту Європа закачує газ у сховища з квітня. Поповнення запасів зросло на 50% порівняно з минулим роком. Крім того, регіону потрібно закачати 35 млрд кубічних метрів до зими.
Світовий ринок не зможе цього року забезпечити додатково такі значні обсяги палива. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) оцінило експорт з нових проєктів трохи більше ніж у 25 млрд кубічних метрів.
Це вже стало причиною того, що газ у Європейському Союзі не дешевшає. 12 травня він торгувався на рівні $417 за тисячу кубічних метрів.
Зростання імпорту СПГ в ЄС відбувається з лютого. Відтоді постачання зросли на 61 млн кубічних метрів на добу. Донедавна європейським трейдерам була вигідною відсутність конкуренції з Азією, де була тепла зима, а китайські компанії перепродували американський СПГ, щоб уникнути зустрічних мит на внутрішньому ринку.
Проте поки що рекордного зростання імпорту СПГ до ЄС недостатньо, щоб швидко надолужити відставання від минулого року. Якщо 10 травня 2024 року у сховищах країн ЄС було 69,5 млрд кубічних метрів, то зараз на третину менше, 45,7 млрд.
Європейський парламент уже схвалив зниження обов'язкового ліміту заповнення сховищ до 83% на 1 грудня, а німецький Бундестаг для німецьких ПСГ – до 70% на 1 листопада.
Ці дії мають зменшити високий попит на газ і запобігти зростанню цін. Теоретично це також має зіграти на користь Україні, яка завершила сезон з майже повністю вичерпаними сховищами (672 млн кубічних метрів активного газу). Однак, судячи з даних GIE, навіть поточного імпорту СПГ недостатньо.
У травні імпорт газу Україною зріс до 13 млн кубічних метрів на добу — вдвічі більше, ніж у квітні. Однак для повноцінного закачування газу до наступної зими постачання потрібно збільшити не вдвічі, а більш ніж у чотири рази.
Як повідомляв EADaily, лише для компенсації обсягів газу, витрачених минулого сезону, Україні потрібно закачувати у сховища близько 50 млн кубічних метрів щодня. При цьому середнє закачування не перевищує 30 млн кубічних метрів.
Раніше дві третини потреб країни в газі забезпечувалися внаслідок внутрішнього видобутку, але, як заявив у квітні прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, удари російської армії скоротили внутрішнє виробництво вдвічі.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти