У початок

У рф здатні наростити видобуток на 1,0-1,5 млн б/д

Як вважають аналітики, росія, звільнившись від обмежень ОПЕК+, могла б наростити нафтовидобуток, але тільки якщо ціна основного експортного сорту Urals не опуститься нижче за $50 за барель, повідомляє Reuters.

Глобальний пакт, що діє з 2017 року й контролює нафтовидобуток ОПЕК+, почав тріщати по швах, коли його учасники, включаючи росію й Саудівську Аравію, вирішили збільшити виробництво сировини у травні й червні 2025 року, втративши вартість нафти до 4-річних мінімумів.

Котирування трохи відіграли позиції за рахунок сезонного попиту, але якщо заплановане ОПЕК+ збільшення виробництва до листопада сумарно на 2,2 млн барелів на добу (б/д) перейде у цінову війну між найбільшими виробниками, то буде корисно оцінити «арсенали» кожного з них, кажуть аналітики.

На їхню думку, зростання видобутку в росії може становити 0,5-0,6 млн б/д протягом кількох місяців і потім ще на 0,5-1,0 млн – у середньостроковій перспективі.

За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), рф протягом трьох місяців здатна наростити видобуток нафти до 9,8 млн б/д й підтримувати цей рівень тривалий період. За оцінкою МЕА, у квітні рф видобувала 9,33 млн б/д, тоді як за даними ОПЕК – близько 9 млн. росія закрила публікацію статистичних даних з виробництва нафти навесні 2022 року.

Квота рф на травень у рамках угоди ОПЕК+ становить 9,08 млн б/д, на червень – 9,16 млн б/д без урахування графіка компенсацій раніше перевироблених обсягів, відповідно до якого у травні має компенсувати 85 тис. б/д, а в червні — 111 тис. барелів.

«Навіть з урахуванням поступового зменшення обсягів добровільного скорочення з поправкою на компенсацію на обсяг 9,8 млн б/д, згідно з планами ОПЕК+, рф не виходить раніше кінця 2026 року. Тут основне питання не в можливості як такій, а в обмеженнях, накладених угодою ОПЕК+», — сказав аналітик кіріл таченніков з інвестбанку «сінара».

За поточних обмежень на експорт нафти москва здатна наростити виробництво до 9,6 млн б/д протягом трьох місяців, а у разі послаблень з боку Заходу — до 9,8 млн, вважає аналітик інституту енергетики та фінансів максім шевіренков.

2019 року рф видобувала понад 10 млн б/д без урахування газового конденсату, що можна розглядати як обсяг її можливостей у нафтовидобуванні, на які можна вийти досить оперативно за відсутності інших обмежень, вважає таченніков.

З цією оцінкою погоджується ігор юшков з фінансового університету при уряді рф. «Такі оцінки (для рф) потрібно робити з поправкою на терміни виходу, у тієї ж Саудівської Аравії резервні потужності вищі — 2 і більше млн б/д, причому (вони досяжні) за короткий час. Ми на 1-1,5 млн б/д можемо збільшити за низки умов – це буде довго, і маємо зберігати стійко високі ціни, десь вище за $50 за барель (для Urals)», — вважає юшков.

При цьому шевіренков вважає, що за сприятливої кон'юнктури рф зможе видобувати 10,5 млн барелів нафти на добу до 2030 року, але все залежатиме від перспектив розробки нафти, що важко видобувається.

Згідно з довгостроковою енергостратегією, рф з 2030 по 2050 роки планує утримувати видобуток рідких вуглеводнів на рівні 540 млн тонн, але це вимагатиме залучення великого обсягу складних запасів.

2024 року рф знизила виробництво рідких вуглеводнів до 516 млн тонн з 531 мільйона тонн 2023-го, план на цей рік — 515-520 млн тонн.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти