У початок

Скасування санкцій США щодо Arctic LNG 2 відновить експорт СПГ з рф

Потенційне скасування санкцій США проти проєкту Arctic LNG 2 відкриває шлях для швидкого відновлення російського експорту скрапленого природного газу, що значно вплине на світові ринки з ІІІ кварталу 2025 року, повідомляє Energynews.

Глобальний енергетичний сектор уважно стежить за розвитком дипломатичних відносин між Сполученими Штатами й росією, зокрема щодо сектору скрапленого природного газу (СПГ). Хоча нинішні санкції США суворо обмежують діяльність проєкту Arctic LNG 2, розташованого на півострові Гидан у росії, покращення двосторонніх відносин може призвести до часткового або повного зняття цих обмежень.

Згідно з моделями консалтингової компанії NexantECA, запровадження перших двох ліній скраплення може знизити ринкові ціни Європейського центру передачі права власності (TTF) більш ніж на $1 за мільйон британських теплових одиниць (MMBTU) до 2027 року, змінивши існуючу динаміку ринку.

Загальна номінальна потужність проєкту Arctic LNG 2 становить 19,8 млн тонн на рік (MTPA), яку розподілено між трьома окремими установками. У зв’язку з вторинними санкціями США експорт з першого потягу 6,6 млн тонн на рік, який почав працювати з 2024 року, наразі обмежено.

Однак потенційне скасування санкцій дозволить міжнародним покупцям, насамперед в Азії, миттєво відновити закупівлі. Перезапуск цього першого потяга до ІІІ кварталу 2025 року негайно збільшить обсяги, доступні на міжнародному ринку.

Наразі російський СПГ в основному виробляється з заводів на Сахаліні, на Далекому Сході росії, і Ямалі, на північному заході країни. Ці обсяги в основному обслуговують азійські ринки, такі як Китай, Японія й Південна Корея.

Arctic LNG 2 доповнить цей експорт значною додатковою потужністю, спрямованою головним чином на Китай. Зняття санкцій швидко пожвавить ці торговельні потоки, особливо в літні місяці, коли умови судноплавства в Арктиці не вимагають спеціалізованих криголамів класу Arc-7.

Відродження російського експорту СПГ, природно, посилить конкуренцію на світовому ринку. Відповідно до сценаріїв NexantECA, збільшення доступності російського скрапленого природного газу призведе до значного падіння спотових цін, особливо на європейському й азійському ринках.

На японському ринку це зниження також може сягнути приблизно $1 за MMBTU до 2027 року, поступово зменшуючись, оскільки значні нові глобальні потужності з’являться в мережі наприкінці десятиліття.

Потенційне відновлення російського експорту СПГ відбувається в той час, коли Європа продовжує суттєво скорочувати трубопровідний імпорт з росії, впавши з піку в майже 180 млрд кубічних метрів на рік 2019 року до приблизно 17,5 млрд кубометрів на рік на початку 2025-го.

Цей контекст ще більше посилює стратегічний інтерес росії в диверсифікації її експортних ринків до Азії, особливо Китаю.

Раніше enkorr повідомляв, що «новатек» намагається реанімувати проєкт «арктик СПГ-2». У жовтні-листопаді 2024 р. завод зупинив спочатку комерційне скраплення газу, а згодом і видобуток. На початку квітня завод поступово почав відновлювати роботу. 

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти