У початок

ЄС не виключає збільшення імпорту газу з рф у світлі нових відносин з США

Більш ніж через три роки після вторгнення росії в Україну енергетична безпека Європи продовжує бути крихкою. Скраплений природний газ США допоміг закрити дефіцит російського постачання в Європу під час енергетичної кризи 2022-2023 років.

Але тепер, коли президент Дональд Трамп похитнув відносини з Європою, встановлені після Другої світової війни, і звернувся до енергетики як до розмінної монети у торгових переговорах, бізнес побоюється, що залежність від Сполучених Штатів стала ще однією вразливістю, пише Reuters.

На цьому тлі керівники великих компаній ЄС почали говорити те, що було б немислимо ще рік тому: що імпорт російського газу, в тому числі від російського державного гіганта «газпром», може бути хорошою ідеєю.

Для цього знадобиться ще одна серйозна зміна політики, враховуючи, що вторгнення росії в Україну 2022 року змусило Європейський Союз пообіцяти припинити імпорт російської енергії до 2027 року.

Європа має обмежені можливості. Перемовини з гігантом скрапленого природного газу Катаром щодо збільшення газу зайшли в глухий кут, і хоча розгортання відновлюваних джерел енергії прискорилося, темпи недостатньо швидкі, щоб дозволити ЄС почуватися в безпеці.

«Якщо в Україні буде розумний мир, ми можемо повернутися до потоків у 60 млрд кубічних метрів, можливо, 70, на рік, включаючи СПГ», — сказав Дідьє Холло, виконавчий віцепрезидент французької компанії Engie, в інтерв’ю Reuters.

Французька держава частково володіє компанією Engie, яка була одним із найбільших покупців газу «газпрому». Холло зазначив, що росія може забезпечити близько 20-25% потреб ЄС, порівняно з 40% до війни.

Голова французької нафтової компанії TotalEnergies Патрік Пуйанн застеріг Європу від надмірної залежності від американського газу.

«Нам потрібно диверсифікувати багато маршрутів, а не надмірно покладатися на один або два», — сказав Пуйанн Reuters. Total є великим експортером американського СПГ, а також продає російський СПГ від приватної фірми «новатек».

«Європа ніколи не повернеться до імпорту 150 млрд кубометрів з росії, як до війни... але я б поставив, що, можливо, 70 млрд кубометрів», – додав Пуйанн.

Німеччина значною мірою покладалася на дешевий російський газ, щоб допомогти розвивати свій виробничий сектор до війни в Україні, і має менше варіантів.

У Leuna Chemical Park, одному з найбільших хімічних кластерів Німеччини, де розташовані заводи Dow Chemical і Shell, деякі виробники кажуть, що російський газ має швидко повернутися.

Раніше росія покривала 60% місцевих потреб, в основному через трубопровід Nord Stream, який було підірвано 2022 року.

«Ми перебуваємо в серйозній кризі й не можемо чекати», — сказав Крістоф Гюнтер, керуючий директор InfraLeuna, оператора парку.

Він сказав, що німецька хімічна промисловість скорочує робочі місця п’ять кварталів поспіль, чого не було десятиліттями.

«Повторне відкриття трубопроводів знизить ціни більше, ніж будь-які поточні програми субсидій», — зазначив він.

«Це табуйована тема», — додав Гюнтер, зазначивши, що багато колег погодилися з необхідністю повернутися до російського газу.

У землі Мекленбург-Передня Померанія, регіоні східної Німеччини, де газопровід Nord Stream виходить на берег після того, як пройшов з росії по дну Балтійського моря, 49% німців хочуть повернутися до постачань російського газу, показало опитування, проведене інститутом Forsa.

«Нам потрібен російський газ, нам потрібна дешева енергія – незалежно від того, звідки вона надходить, — сказав Клаус Паур, керуючий директор Leuna-Harze, середнього нафтохімічного виробника Leuna Park. — Нам потрібен «північний потік-2», тому що ми повинні контролювати витрати на енергію».

Промисловість хоче, щоб федеральний уряд знайшов дешеву енергію, вважає Даніель Келлер, міністр економіки землі Бранденбург, де розташовано нафтопереробний завод (НПЗ) Schwedt, співвласником якого є російська нафтова компанія «роснєфть», але перебуває під опікою уряду Німеччини.

«Ми можемо уявити відновлення забору або транспортування російської нафти після встановлення миру в Україні», — додав Келлер.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти