Іран домагається відшкодування 25 млн барелів нафти з Китаю, які шість років тому застрягли в китайських портах через санкції, запроваджені тодішнім урядом США. Про це Reuters повідомили три іранських і одне китайське джерело, знайомі з цим питанням.
Трамп повертається до влади 20 січня, і аналітики очікують, що він знову посилить санкції на експорт іранської нафти, щоб обмежити доходи Тегерана, як він робив під час свого першого президентського терміну.
Китай, який заявляє, що не визнає односторонніх санкцій, останніми роками купує близько 90% нафти, що експортується Тегераном, зі знижками, що заощадило його нафтопереробникам мільярди доларів.
Але викинута заблокована нафта, вартістю $1,75 млрд за сьогоднішніми цінами, підкреслює проблеми, з якими стикається Іран, продаючи нафту навіть у Китаї.
Міністерство нафти Ірану не відповіло на запит про коментар. Відповідаючи на запитання щодо нафти, що застрягла, Міністерство закордонних справ Китаю відповіло, що співпраця Китаю з Іраном є законною, але відмовилося від подальших коментарів.
Попри деякі з найжорсткіших санкцій Заходу, Іран створив бурхливу світову торгівлю своєю нафтою, покладаючись на так званий тіньовий флот танкерів, які приховують свою діяльність. Більшість іранської нафти, що продається до Китаю, переоформлюється як неіранська на шляху до китайських портів.
Проте нафту, що роками зберігається у китайських портах, було задокументовано як іранську, коли національна нафтова компанія Ірану NIOC доставила її в китайські порти приблизно у жовтні 2018 року з використанням звільнень, наданих Трампом, повідомили два з чотирьох джерел, знайомих із постачаннями.
Зі слів джерел, NIOC зберігала нафту у портах «Далянь» і «Чжоушань» на сході Китаю, де вона орендувала танки. Оренда резервуарів дала NIOC можливість продавати нафту в Китаї або відправляти її іншим покупцям у регіоні.
Але на початку 2019 року Трамп скасував звільнення, і нафта так і не знайшла покупців або не пройшла митного очищення Китаю і залишилася в пастці у резервуарах, згідно з повідомленнями трьох із чотирьох джерел.
Нафтові резервуари у Даляні перебувають у підпорядкуванні компанії PDA Energy, яка вимагає від Ірану заплатити понад $450 млн за зберігання, накопичене з 2018 року, повідомило одне з трьох іранських джерел. У Чжоушані резервуарами керує приватний оператор сховищ CGPC.
Liaoning Port Co, яка контролює PDA Energy у Даляні, не відповіла на запит про коментар. Reuters не зміг зв’язатися з CGPC для коментарів, оскільки на дзвінки у компанію ніхто не відповів.
Перемовини між офіційними особами Ірану й китайськими операторами сховищ щодо сплати зборів за зберігання та інших умов випуску нафти набули особливої актуальності в останні тижні через побоювання Тегерана, що Трамп може знову посилити санкції, повідомило одне з іранських джерел, знайоме з обговореннями.
Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі відвідав Пекін у грудні й досяг певного прогресу у питанні застряглої нафти, повідомило іранське джерело, але не надало додаткових подробиць.
Ірану доведеться перевантажувати нафту з резервуарів на кораблі, здійснювати перекачування з судна на судно в морі й переоформляти це, щоб мати можливість продавати її, повідомило одне з іранських джерел, посилаючись на свій досвід експорту іранської нафти та роботи китайської митниці.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти