Ключовий трубопровід, який є центром політичної й фінансової суперечки між Багдадом і Анкарою й потенційно прокладає шлях для експорту майже 500 тис. барелів на добу (б/д) північно-іракської сирої нафти в Середземне море, може відновитися «протягом цього тижня». Про це з посиланням на заяву міністра енергетики Туреччини від 2 жовтня повідомляє S&P Global.
Трубопровід Ірак–Туреччина, який транспортує курдську суміш і сиру нафту з Кіркука до порту «Джейхан», було закрито 25 березня після рішення міжнародного арбітражного суду, причому обидві сторони сперечалися щодо умов сплати фінансових санкцій та інших питань. Туреччина заявила, що трубопровід було пошкоджено землетрусом у лютому.
«На сьогодні трубопровід готовий до роботи, — заявив міністр енергетики Туреччини Алпаслан Байрактар на конференції ADIPEC в Абу-Дабі. — Протягом цього тижня ми запустимо трубопровід Туреччина–Ірак».
Трубопровід — життєво важливий канал для експорту нафти Курдистану, на яку спирається його економіка, і ключове джерело кислої сирої нафти для нафтопереробних заводів (НПЗ) на середземноморському ринку. Згідно з угодою між Багдадом і Ербілем, регіональний уряд Курдистану повинен передати 400 тис. б/д свого видобутку сирої нафти федеральному маркетологу SOMO, щоб отримати свою частку бюджету країни.
Із закриттям і припиненням експорту значну частину курдського виробництва було закрито, що змусило РПК (Робоча партія Курдистану) покладатися на позики від Багдада для виплати зарплат державним службовцям. Представники РПК заявили, що виробництво в регіоні у серпні становило приблизно 70 тис.-80 тис. б/д, в основному обмежуючись місцевими продажами нафтопереробним заводам.
ITP складається з двох паралельних ліній, діаметром 48 і 40 дюймів, з номінальною потужністю 1,6 млн б/д, хоча за кілька місяців до її закриття обсяги становили в середньому близько 450 тис. б/д, що становить від 350 тис. до 375 тис. б/д Kurdish Blend Test і від 75 тис. до 100 тис. б/д сорту Kirkuk, виробленого федеральним шляхом.
Туреччина призупинила експорт із Джейхана після рішення суду, яке зобов’язало Туреччину виплатити $1,5 млрд відшкодування. Туреччина прагне зменшити штраф, стверджуючи, що арбітражне рішення також присудило їй $950 млн компенсації, а також переглянути угоду про трубопровід, яка закінчується 2025 року, повідомляло раніше S&P Global Commodity Insights.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти