У початок

Нафтопродукти з росії через Туреччину в обхід ембарго потрапляють у Грецію

Найбільший нафтопереробний завод (НПЗ) Греції – Motor Oil Hellas – продовжує отримувати російські нафтопродукти, але робить це через Туреччину.

Про це пише видання The Washington Post, вивчивши паливні потоки між заводом MOH і турецькою нафтобазою в місті Дьортьолі, передає LIGA.net.

За останні два роки у Дьортьол морем потрапило 5,4 млн барелів нафтопродуктів, причому дві третини – з росії.

Відтоді, як у лютому набрали чинності санкції ЄС проти нафтопродуктів з росії, російські постачання становили 2,7 млн барелів, або понад 69%. За цей же час із Дьортьола відвантажили 7 млн барелів, з яких 60% – на Motor Oil Hellas.

Виходячи з цих обсягів, WP стверджує: у Грецію – мимоволі чи ні – потрапляє російське паливо.

«Я не бачу жодного іншого можливого висновку, крім того, що на Motor Oil Hellas потрапляє російське паливо», – погодився з виданням незалежний паливний експерт Роберт Ауерс з дослідницької фірми RBN Energy.

Інший аналітик Віктор Катона з Kpler також згоден: «Є потік вакуумного газойлю, що йде в Туреччину, і якимось дивом цей самий вакуумний газойль опиняється в Греції».

На Motor Oil Hellas цей вакуумний газойль використовується для виробництва авіаційного палива.

Туреччина не вводила санкцій проти росії, тому її підприємства мають право приймати російське паливо, але грецькому НПЗ це заборонено.

У заяві Motor Oil Hellas стверджується, що компанія «не купує, не переробляє і не торгує російською нафтою чи нафтопродуктами», а весь імпорт має сертифікати походження з країн, що не підпадають під санкції.

Складність ситуації в тому, що Motor Oil Hellas – це не пересічний завод. Він входить у десяток найбільших постачальників пального для Пентагону. Тому якщо інформація WP підтвердиться, це означатиме, що американське міністерство мимохіть отримує нафтопродукти російського походження.

Із березня 2022 року, коли США ввели нафтове ембарго проти росії, Пентагон уклав нові контракти на суму майже $1 млрд із Motor Oil Hellas.

Нафтопродукти з грецького заводу купують також Італія, Франція, Іспанія й Велика Британія.

З 5 лютого 2023 року Європейський Союз ввів ембарго на морський імпорт російських нафтопродуктів: дизелю, бензину, авіагасу, мазуту тощо. Ця заборона доповнила запроваджені у грудні 2022 року обмеження на постачання сирої нафти з росії.

Ембарго не стосується постачання нафтопродуктів у Болгарію (до кінця 2024 року), Хорватію (тільки газойль, до кінця 2023 року) й країни Євросоюзу, у яких немає виходу до моря.

Санкції проти російських нафтопродуктів були передбачені ще у червні 2022 року шостим пакетом санкцій проти росії (зараз обговорюється уже дванадцятий), але ввели тільки на початку 2023 року, бо Європі потрібен був час, щоб переорієнтувати постачання.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти