У початок

Нафтогазові доходи бюджету рф падають другий місяць поспіль

російський бюджет другий місяць підряд фіксує зниження нафтогазових доходів, випливає з даних мінфіну країни, пише Reuters.

У листопаді податки на видобуток і експорт вуглеводнів, які забезпечують кожен третій карбованець у скарбниці, становили 801,7 млрд рублів — на 21% менше, ніж того ж місяця торік.

Доходи від нафти, на які припадає три чверті всіх нафтогазових зборів, просіли майже на 20%, до $602,5 млрд. 

Накопиченим підсумком за січень-листопад нафтогазові доходи на 26% перевищили торішні, проте це результат перших дев'яти місяців року, випливає з даних мінфіну рф. З жовтня потоки сировинної ренти до скарбниці почали стискатися, а зростання нафтогазових доходів вистачає лише, щоб компенсувати цей спад — сукупні надходження до скарбниці почали стагнувати, зазначають аналітики MMI.

У листопаді в цілому мінфін зібрав до федерального бюджету 2,982 трлн руб. податків. Номінально вони збільшилися на 4,3%, а реальному вираженні (з урахуванням інфляції) скоротилися.

Проблемою для бюджету стають ціни на нафту: у листопаді, за даними мінекономрозвитку, барель сорту Urals коштував у середньому $63,48 — на 2% менше, ніж у жовтні, і на 12% нижче за торішній рівень. Порівняно з максимальними рівнями, показаними у квітні поточного року, російська нафта здешевшала на 15%.

До бюджету поточного року уряд закладав $70 за барель, а наступного року $69,7. Ціни близько $60 вже «некомфортні» для бюджету, особливо через «витрати на СВО», писали у вересні аналітики росбанку. Цього року уряд запланував витратити за оборонними статтями 10,8 трлн рублів, а до бюджету наступного року заклав зростання ще на 25% — до 13,5 трлн.

Падіння нафти нижче за $60 «може створити складнощі для економіки й фінансового ринку (з урахуванням значної частки нафтових доходів в експорті)», попереджав у листопаді ЦБ рф. Регулятор зазначав також, що, крім нафти, здешевшали й інші ключові товари російського експорту: вугілля — на 3% з початку року, залізняк — на 25%, сталь — на 19%, нікель — на 5%.

Наповнити бюджет при падаючих нафтових доходах владі допомагає девальвація рубля, зазначає Кріс Віфер, засновник MarcoAdvisory. У листопадовому стрибку курсів долара і євро влада побачила «шанс» конвертувати сировинний виторг у якомога більший обсяг рублів, пояснює він.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти