У початок

LPG втрачає привабливість для аграріїв

Значне здорожчання скрапленого газу в Україні призвело до скорочення попиту на нього з боку аграріїв. Про це enkorr повідомили учасники ринку.

Цієї осені зерносушарки віддавали перевагу природному газу, який у рази дешевший. «Наразі природній газ коштує не дорожче за 20 грн/куб. м, скраплений у середньому 60 грн/кг. За умови таких цін вартість однієї гігакалорії на скрапленому газі більша в два рази, ніж на природному», — розповіли в компанії, яка знайома з ситуацією. В іншій компанії зазначили, що з такою вартістю LPG сушка навіть на дизельному пальному буде дешевшою.

Незважаючи на це, запити на придбання скрапленого газу від аграріїв були і в цьому сезоні, а з початком дощів попит на легкий газ суттєво збільшився. Зі слів трейдера, нещодавно партію американського пропану успішно і досить швидко вдалося реалізували в чистому вигляді.

Витрати на сушіння займають незначну частку у собівартості зерна, тому коли ціни на скраплений газ на українському ринку почали зростати, агрофірми могли конкурувати з мережами у закупі ресурсу. «Сільгоспвиробники теж зробили свій внесок у розкручування цін. Без попиту з їхнього боку ситуація на ринку була б не такою гострою», — вважає один із київських трейдерів.

  • при розрахунках було враховано середню ціну на ресурс у листопаді

Наразі кількість пропозицій на постачання газу для аграріїв обмежена. Складнощі з постачаннями імпортного ресурсу розставили пріоритети: трейдери віддають перевагу роздрібним мережам, а потім уже зерносушаркам.

Дефіцит газу й поточні ціни спонукають аграріїв переходити на інші види палива. У сегменті автогазу також спостерігається зниження попиту. «На цьому тижні ми бачимо, що обсяги реалізації газу почали знижуватись, а ось бензину — зростати», — прокоментували ситуацію в одній із великих паливних компаній.

У регіональних мережах, які можуть утримувати ціни від більш значного зростання за рахунок постачань імпортного ресурсу й обсягів, придбаних на аукціоні ще в жовтні, кількість споживачів не зменшилася. «За рахунок того, що деякі конкуренти підняли ціни, а у деяких газу зовсім немає, реалізація в нашій мережі збільшилася», — розповів оператор з Дніпропетровщини.

Нагадаємо, проблеми з постачаннями імпортного ресурсу почалися ще у вересні, коли утворилися черги на виїзд автотранспорту з України на західному кордоні. Ситуація погіршилася 6 листопада, коли польські перевізники заблокували три найбільші КПП. Наразі страйкарі хочуть продовжити протест у пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ» до лютого 2024 року, а також розширити блокаду на ПП «Медика-Шегині» з 23 листопада. Як наслідок, середня гуртова вартість скрапленого газу в Україні станом на 22 листопада зросла до 60 880 грн/т.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти