Експорт нафти з одного з найбільших портів росії на Балтійському морі — «усть-луги» — несподівано скоротився за останні тижні. Це падіння викликає запитання щодо майбутніх нафтових потоків країни на тлі посилення західних санкцій, повідомляє Bloomberg.
В останні два тижні грудня порт не зміг завантажити шість із 14 запланованих танкерів. У січні експорт продовжив знижуватися: середньодобові обсяги відвантажень упали на 44% порівняно навіть із низькими показниками грудня, досягнувши 277 тис. барелів на день (б/д). За оцінками агентства, цей рівень стане найнижчим із липня 2021 року.
Поки що чіткого пояснення причин такого спаду немає. Міністерство енергетики рф й «транснєфть» не коментують ситуацію. росія стала приховувати дані про свої нафтові потоки після початку розв'язаної нею повномасштабної війни в Україні й накладення санкцій Заходу.
У січні США запровадили найжорсткіші санкції проти російської нафти з початку війни, а покупці почали активніше шукати альтернативних постачальників. Однак падіння експорту з «усть-луги» почалося ще до посилення обмежень.
Зниження експорту також може бути пов'язане з низкою чинників. У січні Україна атакувала російську енергетичну інфраструктуру, зокрема й порт «усть-луга». Хоча цей удар, здається, не вплинув на потоки нафти, невизначеність щодо стабільності постачань зростає.
Крім того, у регіоні спостерігалися 11 штормових днів у січні, але це рідко впливає на плани «транснєфті». Постачання з сусіднього порту «приморськ» навіть планують збільшити. Льодових умов, які могли б ускладнити експорт, за даними Фінського метеорологічного інституту, у районі «усть-луги» наразі немає.
Скорочення експорту з «усть-луги» викликає додаткову напругу на ринку, залишаючи відкритими питання про стійкість російських нафтових потоків 2024 року.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти