У початок

Експорт нафти із чорноморських і азовських портів росії зріс на 30%

Експорт сирої нафти з російських портів у Чорному й Азовському морях збільшився у травні 2022 року порівняно з квітнем на 28,3% – до 10,98 млн тонн, які перевезли 83 танкери.

Про це свідчать дані проєкту Інституту Чорноморських стратегічних досліджень «Кривавий експорт», бази даних танкерів, що експортують нафту рф з Чорного моря (за фактом проходження проток Босфор і Дарданелли), передають «Порти України», повідомляє «Бізнес.Цензор».

«75% зростання експорту сирої нафти – 1,8 млн тонн – сформувалося за рахунок нафти Каспійського трубопровідного консорціуму (КТК), що містить приблизно 20% російської й 80% казахської нафти», – йдеться в дослідженні.

З портів рф у Чорному морі експортуються два окремих потоки сирої нафти: перший – це тільки сира нафта походженням з родовищ рф, другий – це суміш сирої нафти з Казахстану (80%) з російською сирою нафтою з родовищ компанії «лукойл» на території рф (20%). Суміш казахської і російської сирої нафти експортується винятково нафтопроводом Каспійського трубопровідного консорціуму, і його окремим терміналом КТК в новоросійську, який має виносні причальні пристрої (буї) у відкритому морі за 5 км від берега. Ця нафта не підпадає під санкції ЄС, що були погоджені у червні й набудуть чинності на початку грудня 2022 року.

За даними дослідження, кількість танкерів із винятково російською сирою нафтою, спрямованих із російських портів у Чорному й Азовському морях, збільшилася на 18,5% – до 32 суден, з нафтою КТК – на 41,7%, до 51 судна.

У травні 2022 року імпорт «казахсько-російської суміші» країнами ЄС збільшився порівняно з квітнем на 35,6%, або на 1,1 млн тонн, – до 4,5 млн тонн. Інші країни світу теж збільшили імпорт нафти КТК на 35,7%, але у фізичних обсягах не так суттєво: збільшення в травні склало близько 0,6 млн тонн, загальний обсяг – 2,4 млн тонн.

Протягом травня російська нафта КТК постачалася у порти 15 країн. Зокрема, 35 танкерів (або 69% від їх загальної кількості) прийняли порти країн ЄС.

Лідером серед країн-імпортерів нафти КТК є Італія – її порти прийняли 13 танкерів. Далі ідуть Греція – 7, Нідерланди, Корея – по 5, Іспанія, Франція – по 4, Туреччина – 3, Індія, Китай – по 2, Мальта, Велика Британія, Панама, Сінгапур, ОАЕ, Ізраїль — по 1.

Серед судновласників танкерів, які перевозили сиру нафту, – компанії з 11 країн. Сумарно 40 танкерів (або 78% від їх загальної кількості) належать судновласникам із країн ЄС.

Абсолютним лідером є Греція – її компаніям належать 33 танкери (або 65% від їх загальної кількості). Далі йдуть Південна Корея – 5, Туреччина – 3, Норвегія, Німеччина – по 2, Хорватія, Велика Британія, Іспанія, росія, Сінгапур, Ліберія – по 1. 

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти