Прем'єр-міністр Петро Фіала оголосив у вівторок, що Чехія більше не потребує імпорту російської нафти після завершення розширення Трансальпійського трубопроводу (TAL) з Італії, повідомляє Euractiv.
«Будівництво цього розширення завершено, — сказав Фіала журналістам. — росія більше не може нас шантажувати, і ми маємо гарантію, що зможемо повністю забезпечити себе нафтою із Заходу».
Трубопровід TAL транспортує нафту з італійського порту «Трієст» до південної Німеччини, де з’єднується з трубопроводом IKL, що постачає нафту у Чеську Республіку. Розширення подвоює потужності країни з імпорту нафти через TAL до 8 млн т на рік.
Міністр фінансів Збинек Станжура заявив, що розширення вартістю 1,5 млрд чеських крон ($61 млн) було профінансовано державною компанією з транзиту нафти Mero.
З 1960-х років країна покладалася на російський трубопровід «дружба», який залишився у складі радянської Чехословаччини. Після того, як росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну у лютому 2022 року, ЄС заборонив імпорт більшості російської нафти, хоча трубопровід «дружба» спочатку був виключений через обмежені альтернативи.
Фіала раніше пообіцяв скасувати виняток, щойно з'являться альтернативні постачання нафти.
Генеральний директор Mero Ярослав Пантучек підтвердив, що попри те, що на розширеному трубопроводі залишаються незначні роботи, країна тепер може повністю забезпечувати місцеві НПЗ через TAL. «Ми цілком здатні постачати нафту в Чехію, якщо постачання через «дружбу» буде припинено», — сказав він.
За даними Міністерства промисловості та торгівлі країни, 2023 року російська нафта все ще становила 58% імпорту чеської нафти.
Трубопровід TAL, який діє з 1967 року, належить консорціуму з восьми нафтових компаній, включаючи Mero й світових енергетичних гігантів Shell, Eni й ExxonMobil.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти