У початок

Чехія оголосила про незалежність від російської нафти

Чеська Республіка вперше у своїй історії стала повністю незалежною від постачань російської нафти, заявили урядові чиновники після завершення модернізації потужностей трубопроводу TAL, що йде із заходу. Про це повідомляє Reuters.

Перші збільшені постачання по трубопроводу досягли центральної нафтобази в Чеській Республіці, повідомив прем'єр-міністр Петр Фіала на прес-конференції, що транслювалася сьогодні на чеському телебаченні.

«Після приблизно 60 років наша залежність від росії (щодо нафти) закінчилася, — сказав Фіала у депо в Нелагозевесі, за 20 км на північ від Праги. — Вперше в історії Чеська Республіка повністю забезпечується неросійською нафтою і повністю постачається через західні маршрути».

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну уряд Чехії намагався покласти край своїй частковій залежності від нафтопроводу «дружба», який протягом десятиліть постачав нафту з росії й на який припадає близько половини щорічного імпорту нафти в країну.

Наприкінці минулого року чеський трубопровідний оператор MERO завершив модернізацію вздовж трубопроводу Transalpine (TAL), який транспортує нафту з танкерів в італійському порту «Трієст» до Німеччини, звідки вона надходить у нафтопровід «Інгольштадт–Кралупи–Литвинів» (IKL) до Чехії.

Модернізація TAL підняла потужність, доступну для Чеської Республіки, до 8 млн тонн на рік, що достатньо для задоволення річних потреб країни.

Чеська нафтопереробна компанія Orlen Unipetrol черпає нафту з державних резервів, щоб підтримувати видобуток після припинення постачань через «дружбу» з березня, але готується перейти на повні постачання через TAL після збільшення потужностей.

Зазначається, що норвезька нафта з модернізованого трубопроводу TAL надійде на Литвинівський НПЗ 18 квітня, а перероблення почнеться наступного тижня.

«Ми забезпечили додаткові танкери з сирою нафтою з закордонних родовищ. Таким чином, постачання обох наших НПЗ — Литвинова і Кралупи... відбувається без проблем», — сказав виконавчий директор Маріуш Внук у заяві, надісланій електронною поштою, не повідомляючи додаткових подробиць.

Згідно зі статистикою Міністерства промисловості, Чехія торік імпортувала 6,5 млн тонн нафти, 42% з яких надійшло через «дружбу», тоді як попередніми двома роками до 58% постачань становили російські.

2024 року країна також постачала нафту з Азербайджану й Казахстану, а також невеликий імпорт з Норвегії й Гайани.

MERO заявило, що підтримуватиме «дружбу» заповненою сирою нафтою для потенційних майбутніх потоків, які можуть включати інші джерела, наприклад нафту, що надходить з українського порту Одеса.

Директор MERO Ярослав Пантучек заявив 17 квітня, що «дружба» продовжує працювати і готова відновити роботу. З його слів, подальше використання трубопроводу вивчається.

«дружба» досі постачає російську нафту в Угорщину й Словаччину, країни з промосковськими настроями, які поки що прагнуть продовжувати отримувати російську нафту.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти