Незалежні нафтові компанії, які працюють на британському шельфі Північного моря, переживають кризу, попри зростання цін на свою продукцію.
Як заявили Financial Times (FT) топменеджери й аналітики, що працюють у нафтогазовій галузі, до таких наслідків призвела податкова політика уряду Великобританії.
Податок на непередбачений прибуток зі ставкою в 35%, яким Лондон обклав нафтогазову галузь у травні 2022 року, зараз змушує компанії, що працюють у ній, віддавати до 75% своїх доходів державі. Новий податок було прийнято для поповнення бюджету на тлі різкого зростання цін на енергоносії, а також рекордних прибутків, отриманих BP й Shell після початку повномасштабної війни, розв'язаної росією в Україні, й буде збережено до 2029 року. Як наголошується у статті, це стало сильним ударом для невеликих компаній, які зараз переважно здійснюють видобуток на британському шельфі, звідки роками поступово йшли гіганти галузі. Зі слів представників незалежних виробників нафти й газу, вони не отримали тих же переваг від зростання цін, як великі гравці, чий бізнес значно сильніше диверсифікований.
«Багато виробників пішли чи йдуть із Великобританії. Обсяги видобутку й кількість робочих місць постійно скорочуються, що з макроекономічного погляду погано», — заявив виданню виконавчий директор компанії EnQuest Амджад Бсейсу.
Як зазначає FT, вартість акцій незалежних нафтогазових компаній, діяльність яких зосереджено у Великій Британії, падає попри те, що за останні два роки глобальний енергетичний індекс MSCI зріс на 30%. Акції Serica Energy за цей час знизилися в ціні на 37%, а найбільшого незалежного британського виробника нафти й газу Harbour Energy — на 23%. Обсяги видобутку нафти й газу на шельфі Сполученого королівства 2023 року також упали до найнижчого значення з 1977 року, склавши лише 1,2 млн барелів нафтового еквівалента. За останні 10 років кількість робочих місць, які створює галузь, скоротилася з 500 тис. до 200 тис., а на кінець 2030 року цей показник може знизитися ще на 40 тис..
FT зазначає, що ситуація в галузі може стати ще складнішою після того, як до влади в країні прийдуть лейбористи, які, згідно з усіма прогнозами, розгромлять керівну з 2014 року Консервативну партію на майбутніх виборах до парламенту до кінця року. Її програма передбачає збільшення податкового навантаження нафтогазових компаній до 78%, а також скасування податкових послаблень при розробці нових родовищ.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти