У початок

Bloomberg: російський «тіньовий флот» старих нафтових танкерів «омолоджується»

Армада танкерів, що перевозить нафту, котра підпадає під санкції, по всьому світу, починає омолоджуватися, відмовляючись від багатомісячної тенденції використання найстаріших і найнебезпечніших суден у світі.

Невдовзі після повномасштабного вторгнення росії в Україну на початку минулого року група «безликих» трейдерів, посередників та інвесторів скупила сотні старіючих танкерів, щоб підтримувати постачання російської нафти. За деякими оцінками, таким чином «тіньовий флот», який уже транспортував нафту для Венесуели й Ірану, виріс до більше ніж 900 танкерів. Про це пише Bloomberg.

Наразі середній вік придбаних суден знижується, свідчать дані компанії VesselsValue, що займається вивченням судноплавних угод. Каталізатором такого зсуву, ймовірно, стали суворі заходи в Азії, вважають два керівники з цієї галузі. У цих країнах в останні місяці відбулася серія затримань суден «тіньового флоту» через проблеми з безпекою.

Наприклад, Китай, один із найбільших споживачів російської й іранської нафти, нещодавно посилив перевірки старих танкерів у ключовому порту «Циндао», змусивши деякі з них чекати більше місяця, щоб розвантажитися. Занепокоєння з приводу старіючих суден посилилося, коли в травні біля берегів Малайзії вибухнув 26-річний танкер. Сингапур в останні місяці також затримував рекордну кількість танкерів через непроходження ними перевірок безпеки.

Новіші судна, за умови, що вони добре обслуговуються, повинні допомогти розвіяти побоювання деяких імпортерів щодо їх мореплавства, хоча флот залишається наповненим старими кораблями.

«Занепокоєння щодо безпеки, пов'язані зі старими суднами, є однією з причин, чому покупці обирають новіші судна», – сказала старший аналітик VesselsValue Ребекка Галанопулос Джонс.

За даними VesselsValue, середній вік танкерів, що продаються невідомим покупцям (одна з визначальних характеристик судна, що входить у «тіньовий флот») у червні впав до 15 років. Зовсім недавно, у жовтні, він становив 19 років.

Особливості танкерів «тіньового флоту» різні. Однак часто це старі судна без стандартної страховки чи інших західних послуг, і їхніх власників важко відстежити. Таким суднам близько 20 років або більше, у цьому віці судна зазвичай утилізуються.

Деякі країни ставляться до старих кораблів суворо. На додаток до китайських перевірок, на початку цього року Індія заборонила суднам старше 25 років заходити в свої порти.

«Деяким судновласникам стає все комфортніше працювати з «забороненою» нафтою, такою як російські потоки, оскільки вони бачать, що ця торгівля нікуди не зникне. Тепер вони охочіше вкладають кошти в молодші судна, які зможуть довше відповідати більш широким галузевим стандартам», – сказав Ануп Сінгх, керівник глобального відділу досліджень в галузі судноплавства в Oil Brokerage.

Коли вперше почали з'являтися перевезення для росії, був сенс купувати найстаріші з наявних суден. Вони найдешевші, і робота без західних послуг дозволила їм обійти багато чинних санкцій щодо експорту нафти, включаючи обмеження цін на російську нафту на рівні $60 за барель, запроваджене країнами «Великої сімки».

Сплеск попиту на кораблі продовжив термін служби для багатьох з них, пише Bloomberg. За даними Clarkson Research Services, підрозділу найбільшого в світі суднового брокера, жоден великий танкер для перевезення нафти не відправлявся на утилізацію протягом семи місяців, чого не траплялося принаймні з середини 1970-х років.

Танкери також проводять більше часу в дорозі. Коло покупців російської нафти скоротилося після початку війни, а це означає, що вантажі, які раніше доставлялися всього за кілька днів Балтійським морем, тепер доставляються в Китай та Індію тижнями.

Це збільшило базовий прибуток нафтових танкерів приблизно до $100 тис. на день після початку розв’язаної росією широкої війни проти України, порівняно із середнім показником $23 тис. на день з 2017 року. Подальші покупки молодших кораблів збільшують шанси повернути ставки на більш високий рівень, оскільки це зменшує пропозицію кораблів для звичайних торгів.

Перехід на більш нові судна має серйозне обґрунтування з погляду безпеки, зазначає Bloomberg. У травні під час огляду в Китаї у старіючого танкера було виявлено понад 20 дефектів. І багато старих танкерів, які ще можуть працювати на маршрутах, уже придбано.

Зі слів танкерного брокера в Fearnleys Shipbrokers UK Халвора Еллефсена, через зменшення кількості старих танкерів перехід на більш нові судна цілком природний. «Якщо це триватиме, це означатиме більш жорсткий ринок регулярних танкерів, а також більш надійні постачання нафти з країн, на які поширюються санкції», – сказав Еллефсен.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти