Запровадження «стелі» цін на російську нафту на рівні $60 за барель могло завдати суттєвого удару по російській військовій економіці, але ефективними ці обмеження були лише на початку їх запровадження.
Чому ця санкція не запрацювала повною мірою, проаналізували в CREA (Центр досліджень енергетики та чистого повітря), повідомляє «Економічна правда».
Аналіз CREA показав, що санкції суттєво вплинули на доходи від експорту російської нафти в першому півріччі 2023 року. У першому кварталі року втрати рф на піку складали 180 млн євро на день.
У січні 2023 року росія отримувала 45-відсоткові втрати у місячному обчисленні.
Проте рік потому стало очевидно, що зазначена санкція не зменшила рішучості кремля продовжувати війну, а заборона ЄС на імпорт нафти й обмеження ціни G7 скоротили експортні надходження росії від нафти лише на 14%. І загалом це коштувало економіці країни-агресора лише 34 млрд євро втрати доходів від експорту.
Ефективність санкцій упала через недостатній моніторинг і дотримання політики обмеження цін на нафту, яка дозволяє росії продавати свою нафту за цінами, вищими за встановлений рівень обмеження.
«Нездатність забезпечити дотримання, зміцнення й послідовний моніторинг обмеження цін дозволила росії мінімізувати цей вплив у другій половині року. Втрати доходів скоротилися до 50 млн євро на день у другому й третьому кварталах і до 90 млн євро на день в останньому кварталі року», – наголошує CREA.
Крім того, знайдена росією «лазівка в нафтопереробці» законно дозволила нафтопродуктам, виробленим з російської сирої нафти, надходити до країн, які запровадили антиросійські санкції. Тут росія скористалася перевагами винятків, зроблених для кількох країн ЄС, й організувала через них імпорт нафти, а також продаж своїх продуктів нафтопереробки по всьому світу.
«Яскравим прикладом цього є нафтопереробний завод (НПЗ) Neftochim Burgas у Болгарії, який належить російській компанії «лукойл». Розслідування CREA за участю партнерів Global Witness і Center for the Study of Democracy виявило, що після введення в дію заборони ЄС на імпорт російської сирої нафти «Бургас» імпортував російську сиру нафту, забезпечивши понад 1,1 млрд євро податкових надходжень у кремль», – зазначають в CREA.
Розширене використання росією «тіньових» танкерів для транспортування нафти також зменшило вплив обмеження ціни й збільшило ціну, за якою росія експортувала свою нафту.
«Зменшення ефекту санкцій пояснюється неспроможністю урядів «Великої сімки» і ЄС забезпечити їх дотримання й посилити обмеження цін. Ця невдача дозволила росії продавати свою нафту вище від максимальної ціни, одночасно збільшуючи обсяги експорту новим охочим покупцям, які не запроваджують санкцій. Крім того, нафтопродукти, перероблені з російської сирої нафти, легально експортуються у країни, де встановлено граничні ціни», – резюмували в CREA.
«G7 і ЄС зберігають контроль над експортом російської нафти, але не використовують його. У жовтні 2023 року 48% вантажів російської нафти було перевезено танкерами, що належать або застраховані в країнах G7 і ЄС», – йдеться аналітичній доповіді CREA.
У цьому зв'язку CREА вважає нагальним наступні кроки, які мають вжити G7 і ЄС:
Як відомо, 5 грудня 2022 року набула чинності обмеження ціни на рівні $60 за барель і заборона на імпорт російської сирої нафти.
Як прогнозувала президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, «це рішення ще сильніше вдарить по доходах росії й зменшить її здатність вести війну в Україні».
Коментарии
Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии
Войти