В начало

«КазМунайГаз» претендує на болгарський НПЗ «лукойлу»

Казахстанське АТ «НК «КазМунайГаз» претендує на придбання болгарського НПЗ російського ПАТ «лукойл». Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на слова двох джерел, обізнаних із перебігом перемовин.

Litasco SA, основний акціонер Lukoil Neftohim Burgas AD, і його афілійована компанія вже прийняли зобов'язальні пропозиції від кількох потенційних покупців, серед яких KazMunayGas, повідомили джерела на умовах анонімності, оскільки перемовини є приватними. Казахстанська компанія обговорює фінансування потенційного придбання з Vitol Group, найбільшим у світі незалежним нафтотрейдером і великим гравцем у Казахстані.

«КазМунайГаз» очікує, що процес продажу триватиме близько місяця, сказало одне з джерел. Ціна може становити близько $1 млрд, і хоча Litasco не перебуває під санкціями, умовою продажу є гарантія того, що гроші не будуть переведені в росію, сказало джерело.

«КазМунайГаз», «лукойл» і Міністерство енергетики Болгарії не відповіли на запити про коментарі. Прес-секретар Vitol відмовився від коментарів.

2023 року Болгарія вирішила заборонити імпорт російської нафти відповідно до схожих кроків у Європі після повномасштабного вторгнення рф в Україну. У результаті частка нафти з Казахстану, що переробляється в країні, зросла приблизно до 40%, а решта надходить з Близького Сходу.

«лукойл», друга за величиною нафтова компанія росії, з 2023 року розглядає можливість продажу найбільшого у південно-східній Європі нафтопереробного заводу (НПЗ) й пов’язаного з ним роздрібного паливного бізнесу в Болгарії, посилаючись на «дискримінаційні закони й інші несправедливі, упереджені політичні рішення щодо НПЗ».

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив у грудні, що угорський Mol Nyrt. також претендує на болгарський завод. Mol відмовився коментувати його заяву.

«КазМунайГаз» шукає підтримки своєї заявки від болгарського уряду, стверджуючи, що НПЗ було створено для перероблення російської нафти такої ж якості, як і казахстанська. Якщо пропозиція буде успішною, компанія заявляє, що постачатиме казахстанську нафту на НПЗ на найкращих з можливих умов, стверджуючи, що інші пропозиції не можуть запропонувати такі стабільні постачання, вважають обізнані джерела.

Уряд Болгарії «уважно стежить за процесом, але він не може брати безпосередню участь у зміні власника, оскільки на цей час є один мажоритарний приватний власник», — заявив журналістам 23 грудня міністр енергетики країни Володимир Малинов.

«КазМунайГаз» і «лукойл» раніше домовилися інвестувати в розробку нафтових родовищ на Каспійському морі. «лукойл» також володіє 5% акцій «Тенгізшевройлу» під керівництвом Chevron і 13,5% акцій Karachaganak Petroleum Operating B.V. у Казахстані.

Печать

Коментарии

Войдите чтобы иметь возможность оставлять коментарии

Войти