Не встиг «газпром» 1 січня відключити газ, що йде українською трубою, як країни ЄС почали різко нарощувати закупівлі скрапленого газу з родовища ямальського «новатеку». Європі не вдається подолати залежність від росії, допоки продовжують здійснюватися постачання за довгостроковими контрактами.
З початку року Європа купує російський СПГ безпрецедентними темпами, пише Politico на підставі аналізу даних Kpler. За перші 15 днів 2025 року Євросоюз імпортував із росії рекордні 837,3 тис. т СПГ. Це на 10% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Зростання постачань Чарльз Костерус, старший аналітик Kpler з СПГ, пояснює цілим набором факторів: «З другої половини грудня в Європі різко похолодало; вітряна генерація була не на максимальному рівні». Крім того, 95-96% газу надходить із проєкту «ямал СПГ», звертає він увагу: «Більша частина цих обсягів йде за довгостроковими контрактами, а не те, що ЄС закуповує додаткові вантажі на спотовому ринку».
Європейські компанії раніше не раз наголошували, що зобов'язані возити СПГ за умовами контрактів, від дотримання яких їх може звільнити лише запровадження владою заборони на російський імпорт. Десять країн ЄС, насамперед балтійських і скандинавських, нещодавно закликали якнайшвидше оголосити таку заборону.
За підрахунками Rystad Energy, 2024 року до європейських портів зайшли танкери з 17,8 млн т російського СПГ. Це рекордний річний обсяг імпорту, він більш ніж на 2 млн т перевищив показник 2023 року. Закупівлі збільшувалися, зокрема в очікуванні припинення українського транзиту.
Паливо від «газпрому» в ЄС продовжували отримувати Угорщина, Словаччина й Австрія. З нового року залишилася тільки Угорщина, куди газ надходить єдиною трубою, що залишилася, — «північним потоком», хоча словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо продовжує вимагати від Києва знайти рішення для продовження транзиту до Словаччини.
У рамках 16-го пакету санкцій проти росії ЄС готується таки запровадити заборону на постачання російського СПГ.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти