У початок

Європа торік збільшила закупівлі СПГ у росії

Санкції проти частини російського СПГ-сектору, що змушують продавати скраплений газ зі знижками, і очікуване припинення транзиту трубопровідного газу через Україну спонукали європейські компанії збільшити закупівлі російського СПГ. У результаті постачання зросло до рекордного рівня, пишуть росЗМІ.

За підрахунками Rystad Energy, 2024 року до європейських портів зайшли танкери з 17,8 млн т російського СПГ. Цей обсяг більш ніж на 2 млн тонн перевищує показник 2023 року і, зі слів газового аналітика Rystad Яна-Еріка Фенріха, рекордний.

Схожу цифру дає Центр дослідження енергетики та чистого повітря (CREA). За його даними, постачання за рік зросли на 14%, до 17,5 млн т. Їхню вартість центр оцінив у 7,32 млрд євро.

Закупівлі російського СПГ країнами Євросоюзу (у перерахунку на кубометри – 24,2 млрд) становили, за оцінкою Фенріха, майже половину від постачання трубопровідного газу у Європу з Туреччиною (49,5 млрд кубометрів). Безпосередньо в Європу, за розрахунками Reuters, «газпром» прокачав 32 млрд. кубометрів.

«Причина зростання закупівель досить проста», — каже Вайбхав Рагхунандан, аналітик CREA щодо росії. «російський СПГ пропонується зі знижкою порівняно з газом від альтернативних постачальників. В умовах відсутності санкцій проти цього товару компанії діють у власних інтересах і закуповують більше газу у найдешевшого постачальника».

Найбільшим російським постачальником є «ямал СПГ» компанії «новатек», проти іншого проєкту якої, «арктик СПГ-2», запроваджено санкції, котрі вже рік не дозволяють йому розпочати експорт. Крім того, у червні 2024 року ЄС оголосив, що з березня 2025 року почне діяти заборона на перевалку російського СПГ у європейських портах, що полегшує «новатеку» постачання у віддаленіші регіони.

У результаті європейські компанії користуються складнощами, які через санкції виникли в російських експортерів. Частина постаченого в Європу російського СПГ перепродається в інші країни, уточнив Фенріх, додавши, що збільшення закупівель може пояснюватись зокрема майбутніми обмеженнями.

Крім того, з січня перестав здійснюватися транзит трубопровідного газу через Україну, і це також стимулювало зростання імпорту СПГ. Тепер із п'яти довоєнних маршрутів експорту газу до Європи у «газпрому» залишився лише один — «Турецький потік». За українським маршрутом 2023 року в Європу надійшло понад 14 млрд кубометрів, а 2024-го, за розрахунками на підставі щоденних даних «газпрому» про транзит через Україну і Європейську мережу операторів газотранспортних систем, — 15,4 млрд (це близько 5% європейських потреб).

Таким чином, після припинення українського транзиту «газпром» втратив майже половину торішнього експорту до Європи, який номінально тепер має впасти нижче за 17 млрд кубометрів. Щоправда, «газпром» може збільшити прокачування «Турецьким потоком», через який продовжують постачатися Угорщина і через неї – Словаччина, а також Сербія.

Європа була найбільшим ринком для експорту російського газу, який почався понад півстоліття тому. На піку, у 2018-2019 рр., постачання «газпрому» до Європи сягало 175-180 млрд кубометрів. У довоєнному 2021 році вони становили близько 150 млрд.

Тим часом закупівлі СПГ зросли з 2021 року на 68%, за оцінкою CREA.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти