У початок

Валізка від «БРСМ»: експерт оцінив корупційний бюджет за несплату податків

Майже 8 млрд грн втратила держава через несплачені податки й акцизи мережею «БРСМ-Нафта» за три роки, а половина від цієї суми могла йти на хабарі чиновникам, які закривали очі на ці оборудки. Про це пише директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.

У зв’язку з кадровим перезавантаженням Державної податкової служби, яку на початку року очолив Руслан Кравченко, експерт звернув увагу на кричущі випадки ігнорування несплати податків попереднім складом ДПС та її кураторів.

«Найбільш зухвалий приклад – сумно відома «БРСМ-Нафта». За моєю оцінкою (і не тільки), у 2023-2024 роках вона щомісяця недоплачувала щонайменше 100 млн грн на місяць. Йдеться про майже безприбуткову діяльність, зарплати в конвертах тощо», – написав експерт на своїй сторінці у Facebook.

Додатково, з його слів, тривалий час не визначеною залишалася сума несплаченого акцизу з бензину зі спиртом, який у промислових масштабах виробляє «БРСМ». 2023 року компанія почала частково сплачувати акциз, однак навряд чи це повною мірою відповідало реальному обсягу виробництва.

Нові подробиці стали відомі після того, як суд заарештував майно спиртзаводу «ФаЗОР», що виробляє октанопідвищуючі компоненти для «БРСМ». За даними правоохоронних органів, підприємство у 2021-2023 роках ухилилося від сплати 5 млрд грн акцизу.

«Якщо розподілити цю суму на 36 місяців, отримаємо 140 млн грн на місяць. Таким чином, загальну несплату податків у 2022-2024 роках можна обчислити так: 100 + 140 млн грн щомісяця, помножені на 36 місяців, і мінус 800 млн грн акцизу, сплаченого у 2023-2024 роках. У підсумку це 7,8 млрд грн несплачених податків, і це лише від однієї мережі», – наголошує Куюн.

Чи могла податкова не помітити таку масштабну несплату? З його слів, податківці часто тиснули на дрібніших гравців ринку, однак із великими порушниками діяли вибірково.

«Я більш ніж упевнений, що оця фрагментарна сліпота пояснюється вище наведеною сумою. Бо якщо рахувати з половини (саме таку таксу доводилось чути), то це понад 100 млн грн на місяць. Або майже $30 млн на рік. Хабаря. З однієї мережі (відповідно іншу половину поклав собі в кишеню власник «БРСМ»)», – зазначає експерт.

Ця ситуація, на його погляд, стала яскравим прикладом незмінності корупційних схем в Україні.

«Свого часу чарівну валізку від «БРСМ» тримав генпрокурор, потім міністр-чорт, а тепер ось, пишуть, хтось під куполом. Час минає, змінюються чиновники, й лише чарівна валізка від бодяжного бензину вічна. Хто наступний отримувач? Чи є в неї шанси колись опинись у державному бюджеті?» — резюмує експерт.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти