Українська газотранспортна система технічно готова до роботи у реверсному режимі після того, як наприкінці року закінчиться дія контракту на транзит російського газу в Європу. Про це пише «Інтерфакс-Україна» із посиланням на джерело в уряді.
З його слів, відповідні запевнення щодо можливості постачання газу українським споживачам за відсутності його транзиту до Європи дала НАК «Нафтогаз України».
Коментуючи можливість постачань 2025 року природного газу за контрактом між європейськими компаніями та Азербайджаном, співрозмовник зазначив, що наразі до уряду з такими пропозиціями не зверталися.
Водночас він наголосив, що згідно зі ст. 272 угоди про Асоціацію з ЄС, Україна зобов'язана забезпечити такий транзит у разі надходження відповідних звернень європейських партнерів, нагадавши, що Угорщину і Словаччину не обмежують санкціями в закупівлях трубопровідного газу.
Як приклад співрозмовник навів перехід угорської компанії MOL на закупівлю російської нафти на кордоні з Білоруссю та її транзит українським нафтопроводом.
Зі слів співрозмовника, в уряді України в майбутньому сподіваються на повну відмову в Європі від російських енергоносіїв з огляду на зростання альтернативних постачань і появу нових маршрутів транспортування, зокрема з Хорватії, вартість яких знижуватиметься зі зростанням обсягів.
Джерело також наголосило на важливості створення запасів дизельного пального в європейських країнах-сусідах України, адже тільки в лікарнях стоять 12 тис. дизельних генераторів середньою потужністю по 1 МВт, ними також забезпечено 80% закладів освіти, й у великих обсягах дизель-генератори закуповували бізнес і населення.
Раніше президент України Володимир Зеленський підтвердив перемовини про транзит газу з Азербайджану до ЄС замість російського. Він уточнив, що угода про заміну російського газу азербайджанським є «однією з пропозицій», які зараз обговорюються.
Згодом президент Азербайджану Ільхам Алієв заявляв, що нібито Україна з ЄС звернулися до Азербайджану з проханням постачати природний газ до Європи через Україну після закінчення чинного контракту з росією наприкінці 2024 року.
Водночас у серпні російський «газпром» під час візиту путіна до Азербайджану підписав угоду «про розширення різнопланового стратегічного партнерства» з азербайджанською державною нафтовою компанією SOCAR. Тоді до складу російської делегації увійшли зокрема представники «газпрому» на чолі з головою правління компанії алєксєєм міллєром.
У червні Bloomberg із посиланням на джерела повідомляв, що дипломати ЄС ведуть перемовини про збереження транзиту газу через Україну. Один із варіантів полягає в тому, щоб європейські компанії купували газ з Азербайджану і закачували його в російські трубопроводи, що йдуть до Європи через Україну. Наразі кілька держав Європи продовжують отримувати газ із росії трубопроводом через Україну.
Своєю чергою німецьке видання Handelsblatt писало, що Єврокомісія також розглядає варіант збереження транзиту російського газу через Україну, але через європейського посередника, який купуватиме газ на російсько-українському кордоні й оплачуватиме його транзит через Україну.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти