Експортні відвантаження дизпального з рф у лютому 2025 року знизилися приблизно на 6% у добовому вираженні до попереднього місяця до близько 3,6 млн тонн на тлі скорочення випуску палива й штормової погоди у південних портах, показали дані LSEG і джерел Reuters у галузі.
Основними покупцями російського продукту минулого місяця залишалися Туреччина й Бразилія, при цьому відвантаження у напрямку Туреччини знизилися приблизно на 11% до січня, до близько 1,1 млн тонн, до Бразилії — на 10%, до 0,47 млн тонн.
Після набуття чинності ембарго на імпорт нафтопродуктів із рф до країн Євросоюзу у лютому 2023 року Бразилія й Туреччина залишаються основними покупцями російського дизпального.
Відвантаження продукту з портів рф у напрямку країн Африки в лютому впали майже на 17% до попереднього місяця — до близько 1 млн тонн, при цьому основними покупцями виступили Марокко, Гана і Сенегал, за даними LSEG.
У лютому росія відправила партію дизпального обсягом близько 37 тис. тонн до Сирії на танкері, нещодавно включеному у підсанкційний список США, за даними LSEG. Це перше пряме постачання російського дизпального у Сирію з 2013 року.
У Сирії розташовано два НПЗ — у Хомсі та Баніясі, які було зупинено після падіння правління Башара Асада.
Близько 250 тис. тонн російського ДП минулого місяця відвантажено у напрямку перевалок «борт-борт» (ship-to-ship, STS) поблизу островів Греції й кіпрського порту у Лімасолі.
Трейдери почали STS-перевалку дизпального з рф поблизу Лімасола у січні, основна частина обсягів надходить із чорноморських портів рф у новоросійську, тамані й туапсе, за даними LSEG.
Низка танкерів, що завантажили у портах рф близько 325 тис. тонн продукту, поки що не показують кінцевого пункту призначення. Танкери із зазначеними обсягами ще в дорозі, й подальший напрямок постачання цих вантажів поки невідомий.
На думку учасників ринку, обсяги постачання нафтопродуктів із прихованим пунктом призначення зростатимуть під тиском санкцій з боку США, Великобританії та Євросоюзу.
Згідно з розрахунками Reuters, обсяг потужностей первинного перероблення нафти, що простоюють, на НПЗ рф збільшився в лютому до 3,4 млн тонн з 2,3 млн у січні, що призвело до скорочення виробництва й експорту нафтопродуктів.
Збільшення потужностей, що вибувають, пов'язане зокрема з аварійними зупинками рязанської НПК, саратовського й сизранського НПЗ «роснєфті», а також волгоградського НПЗ «лукойлу» після атак безпілотних літальних апаратів (БпЛА).
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти