У початок

Світовий ринок бензину зберігає напруженість у середині вересня

Світовий ринок бензину залишається напруженим, оскільки перебої на нафтопереробних заводах (НПЗ) обмежують постачання — навіть у період, коли попит на дорожнє паливо зазвичай знижується, повідомляє Bloomberg.

НПЗ традиційно отримують найбільші прибутки від бензину влітку, особливо у США, коли водії масово вирушають у відпустки. Цього року маржа залишається високою навіть після завершення пікового сезону, що є перевагою для виробників пального.

Барель бензину торгується з премією приблизно $20,5 до еквівалентної кількості сирої нафти West Texas Intermediate, що на $7 більше, ніж за аналогічний період минулого року. Цей ключовий показник прибутковості НПЗ й сили ринку бензину зростає з часу Дня праці у США, який традиційно знаменує завершення сезону активного руху на початку вересня.

«Світовий бензиновий комплекс переживає період незвичайної підтримки у вересні», — каже Інес Гонсалвес, провідний аналітик з дослідження бензину Kpler. З її слів, прибуток від перероблення сирої нафти на бензин на Заході досяг найвищого рівня цього року саме на початку вересня, а не в місяці пікового попиту — з травня по серпень.

Незаплановані перебої в Європі, Західній Африці й на Близькому Сході з вересня по листопад, ймовірно, сприяють зміцненню ринку бензину в Атлантичному басейні, зазначила Памела Мунгер, керівниця відділу аналізу ринку Vortexa EMEA. Водночас НПЗ змінюють структуру виробництва, скорочуючи випуск бензину на користь більш прибуткового дизельного пального.

«Нещодавнє зростання маржі бензину демонструє, наскільки чутливим може бути ринок до тривалих перебоїв у постачанні навіть за умов перенасичення», — зазначила вона у дослідницькій записці.

У північно-західній Європі премія бензину до сирої нафти є надзвичайно високою для цієї пори року, згідно з даними General Index.

Європа стикається з численними закриттями НПЗ, технічним обслуговуванням — як плановим, так і аварійним, — а також із перебоями в роботі ключового бензинового агрегату на гігантському НПЗ «Данготе» в Нігерії.

За даними OilX, попит на бензин у країнах ОЕСР-Європи щомісячно перевищував п’ятирічний сезонний середній показник, починаючи з початку року.

«Хоча сезонний попит зростає у вересні, технічне обслуговування НПЗ посилюється в усьому світі — з масштабними роботами в Європі й на Близькому Сході, — сказала Наталія Лосада, аналітики Energy Aspects. — Ринки Близького Сходу залишалися напруженими впродовж літа, забезпечуючи ринок для європейських барелів».

В Азії ключовий показник прибутковості НПЗ від виробництва бензину — крек-спред RON-92 — торгується вище від п’ятирічного середнього. Зі слів трейдерів, численні перебої на великих бензинових заводах затягують азійські ринки.

Найбільший покупець бензину в Південно-Східній Азії — компанія Pertamina — цього року частіше оголошує тендери на закупівлю бензину пізніше, ніж зазвичай. Це посилює ситуацію, спричинену перебоями в постачанні. Обмеження імпорту індонезійського бензину на початку року частково спонукали до активних закупівель наприкінці літа, оскільки країна стикається з дефіцитом пального.

«Світовий ринок бензину вступив у період, коли виникає спокуса назвати стелю, проте сценарій падіння не є однозначним», — написав старший аналітик Sparta Commodities Філіп Джонс-Люкс у записці від 16 вересня.

З його слів, привабливі маржі змішування в Європі й обмежені можливості відправлення пального до США чи Латинської Америки зазвичай спричиняють різкий розпродаж спредів. Але з огляду на те, що зараз так багато потужностей недоступні, терміни цієї корекції важко передбачити.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти