У початок

Щоб наблизити кінець війни в Україні, треба посилити нафтові санкції — Bloomberg

Президент Джо Байден розглядає можливість посилення санкцій проти росії перед відходом з посади, сподіваючись чинити тиск перед можливими перемовинами щодо припинення війни в Україні, повідомляє Bloomberg News,

Якщо мають відбутися перемовини щодо припинення жорстокого вторгнення росії, то імперативом для західних демократій має бути спершу посилення позицій України. Поза більшою військовою підтримкою було б важко надіслати більш потужний сигнал рішучості, ніж скоротити доходи від нафти й газу, які фінансували майже одну третину федерального бюджету росії 2023 року.

росія є, мабуть, найбільшою санкційною країною у світі, заходи поширюються на все: від транспорту до фінансів, енергетики й технологій. Зараз вона також може бути найвправнішою у зриві санкцій. У Вірменії, Грузії, Казахстані, Киргизстані та інших колишніх радянських країнах торгівля стала центром перевалки західних предметів розкоші, від шкіряних сумочок до седанів Mercedes-Benz. Тим часом Китай допоміг зберегти російську військову машину за допомогою сировини, мікрочипів, деталей для дронів та інших технологій подвійного призначення.

Мабуть, найбільш суттєвою невдачею стало обмеження ціни на нафту, яке було встановлено, щоб обмежити доходи росії, не дестабілізуючи глобальні пропозиції. Хоча спочатку схема працювала приблизно так, як було задумано, обмежуючи продажі до менш ніж $60 за барель, росія давно адаптувалася. Вона отримала доступ до «тіньового» флоту з сотень суден, які покладаються або на незахідних постачальників морського страхування та інших послуг, або на самопроголошені «атестації», що вони дотримуються обмеження, щоб транспортувати російську нафтову сировину.

Спроби посилити правозастосування були ефективними або неефективними. Тим часом Китай, Індія й Туреччина процвітають, перетворюючи цю сиру нафту на авіаційне паливо та інші нафтопродукти, які потім легально продаються до Європейського Союзу, США й інших країн.

Запровадження санкцій щодо збільшення кількості «тіньових» танкерів має обмежити загальну кількість, доступну росії. Однак щоб справити реальний вплив, західним країнам доведеться орієнтуватися на покупців, включаючи нафтопереробників, які купують нафту вище від максимально дозволеної ціни, і фінансові установи, які сприяють таким покупкам.

Умови є випадковими: оскільки ціни на нафту коливаються близько $75 за барель, будь-які перебої з постачаннями повинні бути врегульованими. Більший виклик буде дипломатичним. Індія, яку США культивують як партнера з безпеки, вже обурюється дотриманням американських санкцій проти Ірану та інших країн, тоді як Китай демонструє все більшу готовність помститися жорстким вимогам США. Надання компаніям і банкам, скажімо, розумного вікна для дій до того, як вони зазнають вторинних санкцій, могло б зменшити деякі тертя.

Водночас ЄС має стандартизувати заходи примусу, які відрізняються залежно від країни-члена, і забезпечити виділення достатніх ресурсів для цих зусиль. Вимагання від судновласників подавати детальніші документи з розбивкою на різні послуги ускладнить фальсифікацію атестацій.

Санкції майже завжди є предметом витоків і шахрайства. Проте вони підвищили вартість війни для росії, чия економіка переживає серйозну напругу. Вони також надають Україні й західним лідерам — зокрема Дональду Трампу — деяку вкрай необхідну силу на перемовинах. За той час, який у нього залишився, Байден повинен прагнути залишити своєму наступнику якомога більше важелів впливу.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти