У початок

Сербія може припинити імпорт нафти через наближення терміну введення санкцій

Сербія все ще сподівається на відстрочку санкцій США проти єдиного нафтопереробного заводу (НПЗ) в країні, навіть попри те, що дискусії щодо запобігання їм до кінцевого терміну в п’ятницю, здається, провалилися.

Про це з посиланням на четвергову заяву президента Александара Вучича повідомляє Reuters.

Термін дії звільнення від санкцій закінчується опівночі 28 березня, і якщо його не продовжити, НПЗ NIS, мажоритарною часткою якого є російські «газпром нєфть» і «газпром», може зіткнутися зі скороченням постачання нафти.

NIS управляє єдиним у Сербії НПЗ, який має річну потужність 4,8 млн тонн і покриває більшість енергетичних потреб балканської країни.

Вучич сказав, що Сербія все ще сподівається на угоду в останню хвилину, але додав, що оптимістично він не налаштований.

«Ми все ще сподіваємося, але якщо ви мене питаєте, чи вірю я в це (відстрочку санкцій), то ні», — сказав Вучич у прямому ефірі державного телеканалу RTS.

Раніше того ж дня Financial Times цитувала Вучича, який сказав, що він не сподівається на продовження.

«Ми говорили з американцями, росіянами, з усіма про пошук рішення, — сказав Вучич FT у Белграді. — Ми не помітили жодних змін у американському ставленні».

Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) спочатку запровадило санкції проти російського нафтового сектору 10 січня і дало «газпром нєфті» 45 днів для виходу з власності NIS.

Після першого запиту NIS про звільнення від санкцій 27 лютого OFAC відклав санкції на 30 днів, щоб дозволити NIS знайти рішення з російськими компаніями. 26 лютого «газпром нєфть» передала «газпрому» близько 5,15% акцій NIS, намагаючись уникнути санкцій.

Ці зміни означають, що «газпром нєфть», яка зараз підпадає під більш суворі санкції Заходу через більшу зосередженість на доходах від нафти, тепер не має абсолютної більшості в NIS.

Вони повторили крок 2022 року, який дозволив «газпром нєфті» на той час уникнути санкцій Європейського Союзу, накладених на росію через її повномасштабне вторгнення в Україну.

«газпром нєфть» зараз володіє 44,85% NIS, тоді як «газпром», чий дохід надходить переважно від газу, має 11,3%. Уряд Сербії володіє ще 29,87% акцій, а решта припадає на дрібних акціонерів.

NIS імпортує близько 80% своїх потреб через хорватського оператора трубопроводів Janaf, а решту покриває шляхом власного видобутку сирої нафти в Сербії. 2024 року дві компанії домовилися про транспортування 10 млн тонн сирої нафти до грудня 2026 року.

Раніше цього місяця міністр економіки Хорватії Анте Шушняр заявив, що Janaf розглядає можливість придбання всієї частки росії в NIS.

Нагадаємо, в грудні минулого року стало відомо, що NIS може потрапити під санкції США через зв’язки з «газпром нєфтью», яка врешті підпала під обмеження американського уряду 10 січня.

Друкувати

Коментарі

Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі

Увійти