За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), Саудівська Аравія у червні значно збільшила видобуток сирої нафти понад свою квоту ОПЕК+, приєднавшись до інших виробників, які прискорили постачання з Перської затоки після початку війни Ізраїлю з Іраном.
Королівство наростило видобуток приблизно на 700 тис. барелів на добу (б/д) — до 9,8 млн б/д, з яких близько 70% було експортовано, зазначено у щомісячному звіті МЕА. Це — рідкісне порушення домовленостей ОПЕК+ з боку Ер-Ріяду, який раніше сам критикував інших членів за перевиробництво.
Ірак, Кувейт та Об’єднані Арабські Емірати також перевищили свої квоти ОПЕК+, зазначає агентство. Тим часом видобуток Ірану скоротився на 400 тис. б/д — до 3,08 млн б/д, хоча нафтова інфраструктура залишилася майже неушкодженою.
Це зростання постачання відбувається на тлі очікуваного профіциту на глобальному ринку нафти. За даними МЕА, споживання нафти зросте лише на 700 тис. б/д 2025 року — найнижчий річний приріст за останні 16 років, не враховуючи пандемічного падіння 2020 року.
МЕА також зазначає, що видобуток за межами ОПЕК+ — зокрема в США, Гаяні, Бразилії й Канаді — зростає вдвічі швидше, ніж глобальний попит. Це посилює дисбаланс між пропозицією й попитом на тлі зниження активності в країнах, що розвиваються.
За останні місяці Саудівська Аравія просувала ідею більш швидкого відновлення видобутку, що суперечить багаторічним практикам ОПЕК з обмеження постачання для стабілізації цін.
Зі слів делегатів, серед мотивів — прагнення Ер-Ріяду покарати недисциплінованих виробників, таких як Казахстан, і відновити частку ринку, втрачено протягом років скорочень. МЕА оцінює, що у червні видобуток Саудівської Аравії перевищив квоту приблизно на 400 тис. б/д.
Раніше дані про зростання експорту з Перської затоки були доступні завдяки відстеженню руху танкерів, але звіт МЕА став першим офіційним підтвердженням того, що це збільшення обсягів є наслідком реального нарощування виробництва.
ОПЕК+ вже має попередній план відновити ще 548 тис. б/д у вересні, завершивши транш у 2,2 млн б/д призупинених постачань. З жовтня країни планують зробити паузу, перш ніж вирішити, чи переходити до наступного етапу простою виробництва, зазначають джерела.
Ринкова ситуація залишається напруженою: нафтопереробні заводи (НПЗ) активізують перероблення для задоволення сезонного попиту на пальне у північній півкулі.
Зі слів агентства, спред між щомісячними ф’ючерсами й маржею перероблення свідчить про жорсткіші умови на фізичному ринку, ніж вказує прогнозований профіцит у балансах.
Однак МЕА очікує, що напруга буде тимчасовою. У ІV кварталі світові запаси зростатимуть на 2 млн б/д, а у І-му кварталі 2026 року — на 3 млн б/д, що посилить ризики перенасичення ринку.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти