росія повідомила Австрії, що з 16 листопада призупинила постачання газу через Україну, що свідчить про швидке наближення кінця останніх газових постачань москви у Європу.
Як повідомляє Reuters, найстаріший маршрут російського експорту газу в Європу, трубопровід, що бере свій початок ще з радянських часів через Україну, планується закрити наприкінці цього року.
Україна заявила, що не продовжить транзитну угоду з російським державним «газпромом», щоб позбавити росію прибутків, які, зі слів Києва, допомагають фінансувати війну проти неї.
Призупинення москвою газу для Австрії, головного отримувача газу через Україну, означає, що росія тепер постачатиме значні обсяги газу лише в Угорщину й Словаччину, у разі з Угорщиною через трубопровід, що пролягає переважно через Туреччину. Натомість росія задовольняла 40% газових потреб Європейського Союзу до повномасштабного вторгнення москви в Україну 2022 року.
Канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив, що повідомлення «газпрому» про припинення постачань було очікуваним давно, і Австрія підготувалася. «Жоден дім не охолоне... газосховища достатньо заповнені», — сказав він журналістам.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга в інтерв’ю X заявив, що дії росії показали, що вона «знову використовує енергію як зброю». Але Австрія, з його слів, знайде спосіб забезпечити енергетичну безпеку й «відмовиться від шантажу».
«Ера Європи, яка покладалася на російський газ, закінчилася, — сказав він. — Час повністю скоротити російські енергетичні прибутки і фінансування війни».
OMV, найбільший постачальник енергії в Австрії, заявив, що готується до можливого відключення російського газу й може постачати газ своїм клієнтам, імпортуючи його через Німеччину, Італію й Нідерланди.
Імпорт газу Австрією з росії буде припинено після суперечки через контракт між «газпромом» і OMV.
У повідомленні, опублікованому на платформі Центрально-Європейського газового хабу, OMV повідомляє, що «газпром» повідомив, що постачання припиниться в суботу.
Зі слів Ульріха Шміда, професора університету Санкт-Галена (східна Європа), цей крок «газпрому» може викликати занепокоєння в Австрії щодо опалення протягом зими й став докором москви її політичному класу, оскільки дружню до росії Партію свободи було виключено з коаліційних перемовин після перемоги на виборах в Австрії у вересні.
Європейські й світові ціни на газ різко зросли після скорочення постачань російським трубопроводом 2022 року, але деякі європейські країни знайшли альтернативні джерела, зокрема скраплений природний газ зі Сполучених Штатів. США стали найбільшим у світі виробником газу і, як очікується, розширять видобуток.
Австрія була однією з перших західноєвропейських країн, яка купувала російський газ, коли Радянський Союз підписав газовий контракт 1968 року, за кілька місяців до радянського вторгнення в Чехословаччину.
Коментарі
Увійдіть щоб мати можливість лишати коментарі
Увійти